Vynikajícího, překvapujícího, ale naprosto zaslouženého triumfu dosáhla klatovská Kateřina Čedíková na mistrovství České republiky žen v šachu.

Šachistka z Pošumaví dokázala postoupit ze základní skupiny, zvládla semifinále a nakonec si přesvědčivě počínala i ve finále, a ziskem mistrovského titulu tak dokázala zopakovat svůj úspěch z roku 2003 a po šesti letech tak znovu usedla na ženský šachový trůn.

Loterie začíná

Základní skupina: V úvodní části mistrovství republiky musely hráčky projít dvěma základními skupinami po čtyřech účastnicích, z nichž dvě nejlepší postupovaly do semifinále. Hrálo se systémem, kdy každá hráčka má k dispozici 90 minut na partii a za každý provedený čas dostává bonifikaci 30 vteřin.
Pro Kateřinu Čedíkovou se mistrovství nevyvíjelo vůbec dobře, protože po remíze s Martinou Folkovou následovala prohra s jednou z favoritek, s Hanou Kubíkovou z Prahy, a pouze vítězství v třetí partii drželo tuto skvělou hráčku Sokola Klatovy nad vodou.

Katka však dokázala zabojovat, partii s Gabrielou Hitzgerovou z Prahy zvládla na jedničku a dělení 2. - 3. místa ve skupině znamenalo dodatečný zápas s omezeným časovým limitem s Martinou Folkovou z Plzně o druhé postupové místo. Čedíková zde znovu prokázala pevné nervy a s minimem času na hodinách svoji soupeřku přehrála a proklouzla do vytouženého semifinále.

Proč nezkusit více?

Semifinále: Po postupu z druhého místa Katku čekala vítězka skupiny A a zároveň největší favoritka celého šampionátu, Eva Kulovaná z Jihlavy. Semifinále stejně jako finále se hrálo na dvě partie, při nerozhodném výsledku 1:1 následoval tie-break s omezeným časem. V 1. partii semifinále dokázala klatovská hráčka favoritku velmi zaskočit a po oběti figury v zahájení velmi efektně zvítězit. Tato partie byla jednou z nejlepších, které se na mistrovství sehrály a určiě stojí za to si tento husarský kousek přehrát:

Eva Kulovaná, (2295) - Kateřina Čedíková (2150):

1.e4 g6 2.d4 d6 3.c3 Sg7 4.f4 4…Jf6 5.Sd3 e5 6.Jf3 Sg4 7.0-0 0-0 8.Db3?! 8…Sxf3 9.Vxf3 exd4! 10.Dxb7 Jbd7 11.cxd4 Jg4 12.e5 dxe5 13.fxe5
13…Jdxe5! (výborná oběť figury, po které bude bílá těžko hledat obranu) 14.dxe5 Dd4+ 15.Kh1 Vad8 16.Jc3? 16…Jf2+ 17.Vxf2 Dxf2-+ 18.Sh6 Vxd3 19.Je4 De2 20.h3 Sxh6 21.Jf6+ Kg7 22.Db4 Vfd8 23.Jg4 Vd1+ 24.Vxd1 Vxd1+ 25.Kh2 Vd2 a bílá v beznadějné pozici vzdala.

Po tomto vítězství stačilo Katce ve 2. partii remizovat, což se jí však nepodařilo, protože po nevydařeném zahájení se již nedokázala ubránit své soupeřce a o postupu do finále rozhodoval nervydrásající tie-break. Ten však zvádla Katka na výtečnou a po zásluze postoupila do finálového boje o titul, kde jí čekala novoborská Lucie Jínová, která stejně překvapivě vyřadila pražskou Hanu Kubíkovou.

Kdo s koho

Finále: Stejně jako semifinále začínala Katka s černými a stejně jako v semifinále si se svou soupeřkou dokázala poradit a ujala se vedení. K zisku vysněného titulu však ještě zbývala 2. partie, ve které stačilo klatovské hráčce udržet remis. Katka v zahájení postavila velice pevnou pozici, vyčkávala na chybu a postupně začínala získávat materiální i prostorovou převahu, a protože se v časové tísni nedopustila žádné vážné chyby, nedala své soupeřce nejmenší šanci na úspěch, partii přesvědčivě vyhrála a po výsledku 2:0 se stala novou mistryní České republiky žen v šachu. Není jistě bez zajímavosti, že tyto první dvě dámy z mistrovství České republiky obsadily i první dvě místa na letním šachovém turnaji O pohár města Klatov, kdy se na lepší pomocné hodnocení z vítězství radovala Lucie Jínová.

Proč zrovna Katka?

Kateřina Čedíková nepatřila na mistrovství mezi největší kandidátky na titul, přesto zvítězila. Bylo to především proto, že své soupeřky výrazně přehrávala v závěrečných fázích partie, kdy mají hráčky velice omezený čas, často je k dispozici pouze bonus 30 vteřin na tah a právě s tímto omezeným časem byla Katka jasně nejlepší a dopouštěla se minima chyb. Jako tradičně sice téměř veškerý svůj čas spotřebovala na několik málo prvních tahů, pak však paradoxně v časové tísni předváděla vynikající šachy, zachovala pevné nervy a zvítězila. Nezbývá než popřát Katce mnoho dalších podobných úspěchů, a to nejen za šachovnicí.

Karel Nováček