Hned dvě medaile, bronzovou a stříbrnou, přivezla z mistrovství světa juniorů ve vodním slalomu studentka sušického gymnázia, rodačka z Tedražic, Karolína Galušková, která závodí za Klub vodních sportů Sušice. Letošní nejvýznamnější světová soutěž juniorů se konala od 8. do 11. července ve francouzském městečku Foix na řece Ariège.

Účinkování tedražické slalomářky popsal Deníku z mistrovství světa její otec a trenér Vladislav Galuška:

„Do Pyrenejí odjížděla Karolína ve svých patnácti letech jako reprezentační nováček, který podle pravidel světové kanoistické federace právě dosáhl minimálního věku, kdy je způsobilý závodit o světové medaile. Od Karolíny se nedaly očekávat žádné zázraky, neboť startovní pole bylo plné juniorských hvězd, které již brouzdají po světových seniorských soutěžích.

Bronzová družstva

Své účinkování na MS zahájila již ve čtvrtek, kdy se díky výkonu ve své druhé jízdě dostala do nedělního semifinále ze slibného šestého místa. Poté, kdy se mohla poprvé porovnat se světovou juniorskou špičkou, prohlásila: „Jsem mile překvapena, že se s těmito holkami dá závodit.“

Ještě před nedělním semifinále a finále individuálních jízd Karolínu v sobotu čekaly rozjížďky a následně finále soutěže tříčlenných družstev. Tým tvořený českými závodnicemi A. Bustovou (USK Praha), P. Zástěrovou (ASC Dukla) a K. Galuškovou předvedl na trati bezchybnou jízdu a k překvapení mnoha přihlížejících vyhrál rozjížďky. S velkými ambicemi se pak pustil i do odpolední finálové jízdy. Na mezičasech ještě české dívky vedly, ale poslední část tratě jim hrubě nevyšla a na posledních bránách ztratily šanci získat zlato i stříbro. Bronzová medaile ze světového šampionátu družstev byla sice obrovským úspěchem, ale pohled na české slzící dívky naznačoval, že mířily podstatně výše.
Do Sušice tedy i zásluhou Karolíny v sobotu putovala její historicky první medaile ze světového šampionátu a ona v sobotu večer usínala s očekáváním, co ji přinese neděle, kdy bude na MS juniorů bojovat ve slalomovém kajaku za Českou republiku.

Finále jednotlivců

Ráno se dočkala. Třicítka nejlepších juniorek na světě se pouštěla postupně do rozbouřené řeky, jejímž korytem teklo více než 40 m³ vody za sekundu. Karolína startovala šestá od konce a měla dost času si prohlédnout pár soupeřek, jak se perou s tratí, kterou stavitel v porovnání se čtvrtečními rozjížďkami ještě ztížil.

Vědoma si toho, že nesmí opakovat chyby ze čtvrtečních rozjížděk, jela bez zaváhání. Když její jméno stálo u šestého nejlepšího výsledku v semifinále, věděla, že její šance ukázat se v plném světle ve finálové jízdě, kam se probojovalo deset nejlepších světových juniorek, přišla. Finále začalo. Karolína po průjezdu startem finálové jízdy dobře věděla, že není prostor na přílišnou opatrnost a ani na zbytečné chyby. Jak už to bývá, finále je hop nebo trop.

Koncert, který Karolína předváděla, byl obdivuhodný. Tři tisíce diváků u trati se nestačily divit umění patnáctileté dívky ze Šumavy, které většinu umu dala řeka Otava. Nejtěžší pasáže řeky prolétla s milimetrovou přesností a když projela cílem, zvedla ruce nad hlavu, neboť nevěřila svým vlastním očím. Čistým časem překonala o více než dvě sekundy doposud nejrychlejší čas dne a soutěž vedla s obrovským náskokem. Dva trestné dotyky branek, z toho jeden zralý na protest, znamenaly přidání čtyř trestných sekund a nezbývalo než čekat na poslední nejlepší světovou pětici tvořenou většinou o tři roky staršími děvčaty.

Stříbrná medaile

Kája seděla nervózně v lodi pod cílem a pozorovala, jak ostatní dívky projíždějí cílem. Sledovala, jak žádná z dívek není schopna zajet rychlejší čas a viděla, jak se jí blíží vytoužená medaile.

Když na světelné tabuli viděla, že nemůže být horší než třetí, usmála se. V tu chvíli však dojela do cíle Jessica Fox, která Karolínu jako první překonala. Rychlostí jízdy to nebylo, ale Australanka, trénující na olympijské slalomové dráze v Sydney, která jezdí úspěšně i seniorské světové soutěže, předvedla jízdu bez jediného trestného dotyku, a tím odsunula Karolínu na druhé místo.

Poslední, kdo ještě mohl překonat Karolínu, byla Eva Tercelj, juniorská i seniorská reprezentantka Slovinska. Největší favoritka tohoto mistrovství, osmnáctiletá juniorská mistryně světa z předchozího šampionátu, jela skvěle. Do posledních záběrů nebylo jasné, jak souboj Evy s Kájou dopadne. Po průjezdu této poslední závodnice cílem se vše vyjasnilo. Slovinsko bere bronz a do českých Tedražic z Mistrovství světa juniorů 2010 ve Foix putuje stříbro.“