„Po vyšetření před třemi lety bylo rozhodnuto, že mě čeká totální endoprotéza kolenního kloubu. Smiřoval jsem se s tím pomalu, ještě tři roky s tím bojoval, ale dál už to nešlo. Běžeckou kariéru jsem tak musel po pětadvaceti letech bohužel ukončit," vysvětlil Karel Voráček. Teď už má po operaci, kterou provedl personál ortopedie v Klatovské nemocnici. „Moc děkuji za výborně odvedenou práci všem doktorům v čele s MUDR. Ludvíkem, a všem sestřičkám," děkoval.

Zhruba po pěti letech pravidelného, poctivého a vytrvalého tréninku, kdy už Karel Voráček patřil do kategorie běžců nad čtyřicet let, se dostavily první výsledky. Koleno jej sice omezovalo po celou běžeckou kariéru, ale makal dál. Tak, jak to měl ve zvyku. Během své kariéry odběhal téměř pětapadesát tisíc kilometrů, zúčastnil se 741 závodů a 365krát skončil na bedně. Většinou se věnoval středně dlouhým závodům, ale za život absolvoval i devět maratonů a okolo padesáti půlmaratonů. „Ty mě moc bavily," vyznal se.

Považuje si mistrovství ČR v Běchovicích i závodů ve Ždírci

A kterých úspěchů si borec, který závodil v barvách TJ Sokol Dolany, nejvíce považuje? „Dneska si vážím všeho, co jsem dokázal. Mezi nejlepší výsledky ovšem patří 9. místo na MČR běhu Běchovice v roce 2008 (10 km za 39:02 minuty - pozn. autora) a prvenství v rámci Silvestrovského běhu ve Ždírci, kde jsem pětkrát za sebou obhájil vítězství," vykládal nostalgicky.

close Karel Voráček po 25 letech ukončil závodní kariéru. info Zdroj: Martin Mangl & archiv Karla Voráčka zoom_in Karel Voráček.

Karel Voráček závodil nejčastěji na Klatovsku v rámci Ešus ligy, populárního okresního seriálu běhů mimo dráhu, ale rybou ve vodě byl také v Praze, Berouně, Hořovicích, ve Stříbře či v sousedním Domažlicku. Hodně si váží také běžeckého období od 11. listopadu roku 2017 do 23. září 2018, kdy skončil sedmatřicetkrát v řadě na medailových pozicích. „To prostě nejde naplánovat, to je zázrak," ohlédl se zpětně za fantastickou šňůrou úspěchů.

Fotogalerie: Karel Voráček po 25 letech ukončil závodní kariéru

Radost z pohybu, ale i celá řada skvělých lidí a sportovců

Běh se mu po čtvrtstoletí stal velkým kamarádem. „Dal mi opravdu hodně. Po práci jsem si vyčistil hlavu, měl jsem radost z toho, že se hýbu, ale hlavně jsem poznal spoustu skvělých lidí a sportovců, kterých si moc vážím a chci s nimi být i nadále," přeje si. Zároveň ocenil i přístup svojí rodiny, která mu byla vždycky oporou. „Být šestatřicet víkendů za rok na nějaké běžecké akci, to je samo o sobě náročné skloubit. Moc jim za to děkuji," řekl s vděčností sobě vlastní.

Ačkoliv aktivní běžeckou kariéru již ukončil, dílčích snů spojených s tímto bezvadným sportem se nevzdává ani teď. „Mým cílem je pokusit se vrátit alespoň k rekreačnímu běhání. Velké cíle už si nedávám. Uvidíme, jak bude probíhat rehabilitace," přemýšlí nahlas. Volnější momenty od závodního běhání chce využít především pro rodinu - včetně vnoučat.

close Karel Voráček po 25 letech ukončil závodní kariéru. info Zdroj: Martin Mangl & archiv Karla Voráčka zoom_in Karel Voráček po 25 letech ukončil závodní kariéru.

Dolanská lokomotiva, jak se Karlovi Voráčkovi přezdívá, byl kromě aktivního běhání ve své kariéře i uznávaným organizátorem běžeckých akcí. Legendární je jeho běh přes Vorlíky, ale je otcem i dalších dílčích závodů, jako jsou zimní liga v Dolanech u Klatov či virtuální závody. „Tomu se chci věnovat pořád. Nějaké plány mám, ale důležité bude zdraví," uvědomuje si Karel Voráček.

Karel Voráček a jeho maxima - maraton (42,195 km): 3:28:30 (2003), půlmaraton (21,1 km): 1:25:32 (2003), 25 km: 1:48:15 (2008), 20 km: 1:20:17 (2004), 15 km: 0:59:24 (2003), 10 km: 0:37:56 (2002), 10 km na dráze: 38:29 (2009). Nejvíce závodů za rok: 2018 (46 závodů). Počet odběhaných kilometrů: 54 910 km. Počet odběhaných závodů: 741. Medailová umístění: 1. místo (91x), 2. místo (146x), 3. místo (128x). TOP závod: MČR Běchovice (9. místo).