Kyokushin karate je plnokontaktní styl karate, založen roku 1964 japonským mistrem karate korejského původu Masutacu Ójamou.

Zápasy zde probíhají bez jakýchkoliv chráničů a techniky jsou vedeny plnou silou na tělo soupeře. Zakázány jsou pouze údery na hlavu (přičemž kopy na hlavu jsou povoleny). Zápas končí buď knock-outem, nebo po vypršení času rozdílem bodů udělených rozhodčími.

Název Kyokushin lze přeložit přibližně jako „Cesta poslední pravdy“. Kyokushinští karatisté jsou proslulí svou houževnatostí, silou a odolností a jejich tréninkové metody patří mezi nejtvrdší na světě.

Kromě samotných technik (kihon) a posilování je součástí tréninku také výcvik sebeobrany, sparring a nauka o etice a historii. V kyokushn karate se soutěží v několika sportovních disciplínách: kumite (souboj), tamešiwari (přerážení desek či cihel) a kata (sestavy technik).

PRVNÍ VELKÝ ÚSPĚCH KLÁRY KOTTOVÉ

Prvním závodem sezony 2018 byl pro dolanský oddíl mezinárodní turnaj Kiskun Cup, který se konal 17. února v maďarském Erdu a kde startovaly téměř čtyři stovky bojovníků z osmi zemí světa. Dolany se v silné konkurenci neztratily a Klára Kottová vyhrála v kategorii kumite starších žákyň 1. místo.

Tím ale únorové výpravy do Maďarska neskončily. Hned o týden později proběhlo ve městě Kyskufélegiháza otevřené mistrovství Maďarska v kumite (Ensi Cup) a dolanští závodníci opět slavili úspěch – další zlato přivezl Jan Žák, Karel Poslík se mohl pochlubit stříbrem a Tomáš Poslík s Klárou Kottovou vybojovali cenné bronzové medaile.

ZISK OSMI MEDAILÍ

Na konci dubna se v Hostinném konalo otevřené mistrovství České republiky karate Kyokushin v kumite, kterého se zúčastnily týmy nejen z České republiky, ale i Polska, Německa, Rakouska a Slovenska. Jedenáctičlenná dolanská výprava přivezla osm medailí (sedm v žákovských kategoriích a jednu v kategorii dospělých).

Jan Žák zlato, Tomáš Poslík, Klára a Eliška Kottovy stříbro, Alena Wachtlová, Sebastián Zetocha a Daniel Gajdoš vybojovali bronz.
Měsíc duben pro oddíl vyvrcholil 28. 4. další výpravou do Maďarska, tentokrát do města Tab na mezinárodní turnaj plnokontaktního karate v kumite (Balaton Cup), odkud si závodníci přivezli další cenné kovy. Jan Žák zlato a Klára Kottová stříbro.

Závodníkům z klubu Kyokushin karate Dolany se v uplynulém roce dařilo, připsali si několik úspěchů.

REKORDNÍ POČET KOVŮ Z RAKOUSKA

3. června dolanští karatisté startovali ve Vídni na otevřeném mistrovství Rakouska plnokontaktního karate, odkud si přivezli rekordních devět medailí; Karel Poslík zvítězil v kumite a skončil na krásném třetím místě v katách, obě sestry Kottovy vybojovaly zlaté medaile v kumite, Eliška ještě získala bronz a Klára stříbro v katách. Alena Wachtlová, Daniel Gaidoš a Jan Žák se mohou všichni chlubit zlatými medailemi z kumite.

O týden později se dolanští závodníci zúčastnili otevřeného mistrovství Německa des KSC ve městě Zwiesel. Eliška Kottová přivezla bronzovou medaili z kumite dorostenek a Klára Kottová získala stříbro v kumite dorostenek a bronz v katách dorostenek. Kláře se dokonce navíc podařilo vybojovat ještě stříbro i v katách dospělých. Jan Žák vybojoval zlatou medaili v kumite.

Podzim znamenal pro dolanské závodníky účast na dvou turnajích ligy kumite ČR karate Shinkyokushin. Z prvního v Plzni si přivezli šest medailí, dvě zlaté získali Jan Žák a Klára Kottová, Alena Wachtlová a Eliška Kottová se mohly chlubit stříbrem a Matěj Křepel s Pavlou Trávníčkovou skončili oba na třetím místě.

Na druhém turnaji v Sokolově vybojovala Eliška Kottová první místo a navíc si domů odvezla speciální ocenění za nejlepší techniku.
Na těchto závodech slavil svůj první úspěch také nejmladší dolanský závodník Václav Wachtl, který po několika náročných zápasech přivezl domů bronzovou medaili. Alena Wachtlová ve své kategorii zvítězila a Jan Žák, který startoval ve dvou kategoriích, přivezl domů dvě zlaté medaile.

V říjnu sestry Kottovy reprezentovaly ČR na otevřeném mistrovství Bavorska karate kyokushin, kterého se zúčastnili závodníci z devíti zemí. Eliška vybojovala stříbro a Klára bronz v kategorii dívek 14 až 15 let.

Také listopadový Pražský pohár byl pro dolanské závodníky úspěšný. Karel Poslík získal druhé místo v katách, jeho bratr Tomáš vybojoval ve dvou kategoriích kumite dvě stříbrné medaile a Alena Wachtlová dvě bronzové. Matěj Křepel obsadil druhou pozici v kumite a Jan Žák zvítězil v kata i kumite. Klára Kottová vybojovala bronz v katách a skvělé stříbro v kumite, její sestra Eliška skončila v kumite na třetí příčce.

EVROPSKÉ STŘÍBRO

Vyvrcholením závodní sezony roku 2018 se pro dolanský oddíl stalo otevřené mistrovství Evropy, které se konalo na konci listopadu pod záštitou World Kyokushin Budokai v polském hlavním městě Varšavě. Závodů se s českým reprezentačním týmem zúčastnili tři dolanští karatisté – Eliška Kottová, Jan Žák a Klára Kottová. Klára vybojovala krásnou stříbrnou medaili a stala se tak vicemistryní Evropy pro rok 2018.

Autor: pp - KARATE DOLANY