Na týdenní šachové polofinále juniorů a mistrovství republiky juniorek, které se konalo v Přibyslavi, přijelo změřit síly devadesát dva šachistů. Ziskem zlata v kategoriích H18, H20, D18 a bronzu v D20 a vybojovanými postupy na republikové finále se stal Šachklub Klatovy nejúspěšnějším oddílem tohoto mistrovství.

Dostat se do čela turnaje nebylo vůbec jednoduché, protože zkušených a silných hráčů zde nebylo málo. Po velkém boji, který byl napínavý až do posledních kol, se velkého úspěchu dočkal mladý klatovský šachista Nguyen Ding Phong přezdívaný Tony. Ten dosáhl bez porážky 7,5 bodu, a tím suverénně celý turnaj (kategorii do 18 i do 20 let) vyhrál s náskokem celého jednoho bodu i přesto, že soutěž hrál poprvé a byl v ní nejmladší. Pro Tonyho, který v posledních třech letech vybojoval s družstvem Sokola Klatovy v extralize dorostu kompletní sbírku medailí, je to největší osobní úspěch v jeho dosavadní šachové kariéře.

Postupové páté místo obsadil Lukáš Vlasák se ziskem 6,5 bodů z 9. Stříbro mu uteklo pouze o jediný bod pomocného hodnocení, až do poslední minuty se nevědělo, jestli bude tento počet bodů na postup vůbec stačit, protože hráčů s 6,5 body bylo celkem šest, proto jednomu z nich se dostalo černého Petra. Naštěstí Lukáš měl docela solidní pomocné hodnocení a nemusel se tolik strachovat o postup.

Dalšího skvělého výsledku dosáhla s 5,5 bodu z 9 Kristýna Havlíková, která sice celkově obsadila 18. místo, ale v kategorii dívek do 18 let získala zlato. Její konkurentka Karolína Olšarová skončila na pomocné hodnocení až na celkovém 21. místě. Zároveň byla Kristýna bronzová v kategorii dívek do 20 let.
Z ostatních klatovských šachistů stojí ještě za zmínku výkon Michala Škuta, kterému se povedla poslední dvě kola a se ziskem 5,5 bodu obsadil slušné 20. místo, stejně jako Katka Palková, která po slabším rozjezdu vybojovala 5 bodů z 9 možných a obsadila solidní 38. místo. (kn)