Letošní čtyřiapadesátý ročník Rallye Šumava Klatovy je již minulostí. Populární závod vyhrál plzeňský Václav Pech se spolujezdcem Petrem Uhlem. Tato posádka tak přerušila absolutní nadvládu rekordmana Jana Kopeckého. Jenže letošní Šumava nebyla jen o těchto jezdcích.

Na Klatovsku se totiž představila i další persona českého motorismu. A sice Martin Macík junior, český borec soutěžící na nejtěžším závodu světa – Rallye Dakar. Rodák ze Sedlčan se s navigátorem Janem Brabcem proháněli ve dvou rychlostních zkouškách. Zcela mimo soutěž a ve zcela netradičním stroji.

Macík totiž na oblíbeném Klatovském okruhu zkusil řídit „vytuněný“ traktor značky Valtra, se kterým se dostal na rychlost přes 60 km za hodinu. Jeho představení přilákalo davy fanoušků, kteří dakarskou hvězdu hnali dopředu. Svou přítomností, tleskáním i mohutnými ovacemi. První jízda byla opatrnější, ale ve večerních hodinách se už jelo naplno. „Je to úplně nový zážitek, musel jsem si zvykat, v traktoru totiž sedíte výš. I ovladatelnost stroje je zásadně jiná než v kamionu, rychlost zase o poznání omezenější. Ale byla to super zkušenost, i pro další Dakar si z tréninků v traktoru něco odnesu,“ rozplýval se závodník Martin Macík.

Martin Macík v Klatovech.Zdroj: Big Shock Racing Team

„Tady šlo hlavně o zábavu a současně pro nás byla důležitá bezpečnost. Došlo ale i na potřebný adrenalin. Jednou jsme během jízdy na trati přerovnali balíky slámy, párkrát jsme se pěkně praštili hlavami,“ culil se Macík. „A když večer začalo pršet, dost jsem hledal SmartTouch na displeji, kde se zapínají stěrače, ale nakonec jsem to našel na starém dobrém místě na páce pod volantem,“ pokračoval s úsměvem nejmladší pilot kamionu v historii Dakaru, jenž si zároveň s humorem sobě vlastním postěžoval, že mu jeho navigátor Jan Brabec v malé kabině žlutého traktoru trošku zacláněl.

„Byla to parádní jízda, kterou jsme podnikli hlavně pro fanoušky. A ukázalo se, že motorsport nemá hranice. Fandové jsou otevření a mají rádi srandu. Dakarští závodníci mohou jet v traktoru na Rallye Šumava a všichni se při tom výborně baví. To je super zjištění,“ doplnil svého parťáka Brabec, bývalý dakarský jezdec na motorce a motokrosař.

Fotbalisté Klatov do 19 let (na archivním snímku hráči v červených dresech) si doma poradili s Táborskem B 2:1.
Klatovy doma udolaly rezervu Táborska