Na sklonku minulého století v českých zemích málokdo věděl, co představuje či znamená slovo florbal. Někteří trochu víc světa a cizích jazyků znalí si dokázali od slov flor a bal (viz. anglické floor – podlaha a ball – míč) odvodit, že je to nějaká sportovní, tedy míčová hra hraná v tělocvičnách.
Na začátku století současného, tedy před několika málo lety, už ale každý znalec sportovního dění mládeže musel s překvapením uznat, že florbal je nejrychleji se rozvíjející sport v našich končinách. A s tím samozřejmě přicházely tiché i hlasitější „stížnosti“ vyznavačů jiných odvětví, především kolektivních sportů, že florbal jim odebírá talenty a čas v tréninkových prostorách.


Ať tak či onak, podstatné je, že do Klatov, do Plzeňského kraje zavítala při příležitosti jednoho z mnoha prázdninových kempů mládeže, které každoročně připravuje organizace HOOP CAMPS CZ, absolutní hvězda tohoto sportu, jenž má před sebou prosincové mistrovství světa mužů v Ostravě a v Praze. Je jím Michal Jedlička, nejlepší hráč poslední doby, reprezentant a několikanásobný mistr republiky v dresu pražského Tatranu Střešovice. Času na povídání při nabitém programu bylo málo, ale i tak se podařilo držitele rekordu kanadského bodování v play off čs. šampionátu vyzpovídat.


Vídává vás mládež často při takových příležitostech?
Ano. Už sedmý rok působím na podobných kempech. Snažím se pravidelně mladým zájemcům předávat své znalosti a zkušenosti a také je přesvědčit o tom, že pro ně je florbal přitažlivý a perspektivní sport.


V Klatovech, kde je florbal na letním programu již popáté za sebou, jste se ale ještě nikdy neobjevil …
To je pravda. Jsem tu poprvé. Byla to pro mne navíc taková sonda do neznámého prostředí. Zkoumání našich možností do budoucna.


A výsledek?
Byl jsem mimořádně příznivě překvapen. Jsem zvyklý spíše na větší města. Tady je téměř všechno trochu jinak. Nad tím se musím ještě zamyslet.


Jak jinak?
Velmi dobrá organizace, minimální ztrátové časy, díky tomu že jsme tu vlastně v pošumaví nádherná příroda v nejbližším okolí. Jsme v malém městě, přitom projíždíme na tréninky historickou částí, kdy na vás dýchne kus 13. století. Sportovní hala v Čapkově ulici je pro náš florbal přepychovým místem. A z hotelu Sport máme jen pár desítek metrů na kondiční přípravu – buď na stadion nebo na Hůrku. Je tu prostě příjemněji, tréninky děti víc baví, uděláte rychlejší výkonnostní pokroky.


Co sportovní stránka, hlavně ti Klatovští?
Mají do hry, do tréninku větší chuť a zápal než ti z větších měst. Nejsou tak rozmazlení a ovlivněni vnějšími faktory. Jsou i pracovitější. Úroveň je slušná, ale chybějí jim větší zkušenosti. Určitě musí víc zatrénovat a zlepšit hlavně techniku jednotlivých herních činností. To znamená poctivě makat i mimo kempy, tedy dlouhodobě.


Co víte o florbalu v regionu?
Je tu víc center. To dříve nebylo. Dobrou úroveň má například mládežnické centrum v Plzni. Pokud vím, tak finále mistrovství republiky hráli plzeňští starší žáci.


A co vás čeká dál?
Není toho málo. Po pražském mezinárodním turnaji mládeže, na němž budou hrát týmy z více než deseti evropských zemí, přijde začátkem srpna dnes již populární CZECH OPEN dospělých, na němž očekáváme 250 týmů. Vyvrcholením všeho bude samozřejmě mistrovství světa mužů na sklonku roku. V základní skupině v Ostravě si chceme vybudovat co nejlepší výchozí postavení pro boj o jednu z medailí v pražské O2 aréně. Myslím si, že na to máme. Věříme si. Takže letošní podzim to bude pořádná tréninková dřina.


S králem florbalového sportu, jehož federace slaví letos 15.výročí svého založení, rozmlouval Vladimír Heger