Jaro už klepe na dveře a s ním přichází i nová sezona soutěžních motocyklových jezdců. Na otázky ohledně akcí v letošním roce odpovídal Deníku organizátor již tradičního seriálu v motocyklových soutěžích crosscountry JBR Cupu Jan Benda.

Jak vypadá letos sezona ohledně tradičního JBR?

JBR Cup jako takový se letos nepojede a nepočítám s ním ani na příští rok. Jsem unavený a mám nějaké zdravotní problémy a dalších důvodů je snad ještě sto. Takže letos určitě ne.

Takže se letos závody na Klatovsku vůbec nepojedou?

Pojedou. Objevil se nový organizátor, a ten seriál uspořádá. Jsou tratě, jezdci a systém, takže by bylo škoda, kdyby se toho nevyužilo. Jsem docela rád, protože by jezdci zůstali vlastně bez závodů.

Loni to byla podařená sezona, tak proč končíte?

Je to v podstatě souběh nepříznivých okolností. Jen za poslední rok to bylo dvanáct akcí, a to byl úplný masakr hlavně po psychické stránce. Navíc můj kolega Škach má letos školní povinnosti, a tak musí mít čas a klid.

Ale některý důvod je přece jen nejdůležitější…

Nechci to moc rozebírat, ale je jasné, že už nemám takovou sílu při jednáních na úřadech apod. Vezměte si příklad z loňského jara. Jeli jsme již tradiční Enduro Klatovy, na které jezdili jezdci z celé republiky. Na životním prostředí nám zakázali jet přes část letiště, kde jsme jezdili pravidelně několik let. Prý tam hnízdí ťuhýk. A to bylo v době, kdy se tam připravovala výstavba solární elektrárny a už se tam kácely dřeviny. Jinak dle mého zjištění je to tažný pták.To myslím, jako vysvětlení stačí. Enduro je přece jen chudá disciplína. Ten závod následně jezdci nazvali ,,závodem klatovskými skládkami“, ale to asi úředníkům nevadí.

Nechce se věřit, že úplně skončíte, vždyť jste uspořádal jste více než 50 závodů a různých akcí…

Ne, určitě s endurem nekončím, jen se budu orientovat na jiný druh závodů, věnovat se mládeži. A hlavně založili jsem s několika věrnými Motosportclub JBR.

Takže další klub pro širokou veřejnost jako Enduro Klub Klatovy?

Ne, právě opačně. U Enduro Klubu Klatovy se ukázalo, že tohle asi fungovat nebude. Lidé, kteří do tohoto klubu chtěli dělat si možná neuvědomili, že to je především spousta administrativy, a tak to vlastně vůbec nezačalo fungovat. U Motosportclubu je to jinak. Členství není pro každého a jsou připravené akce, které opravdu budou zajímavé. Já tam figuruji jen jako člen a spíše jen poradím a pomůžu, kde to bude třeba.

A to bude vám to jako náplň stačit?

Je tu ještě jeden problém. Zdá se, že letošní rok je přelomový ohledně výstavby uložiště jaderného odpadu v blízkosti Klatov a tak budu jako místopředseda občanského sdružení Jaderný odpad – děkujeme, nechceme! v Pačejově potřebovat hodně času. O umístění by se mělo rozhodnout možná již letos.

Děkuji za rozhovor.