Čeští běžci na lyžích se výrazně prosadili v čtvrté etapě Tour de Ski. Martin Jakš dosáhl ve skiatlonu na 2x10 kilometrů životního výsledku třetím místem a Lukáš Bauer dojel těsně za ním pátý.

Po polovině Tour je Bauer průběžně osmý a Jakš devátý. Skiatlon v Oberstdorfu vyhrál Fin Matti Heikkinen, druhý dojel Švýcar Dario Cologna a zvýšil své vedení v Tour de Ski.

Cologna vede o 45,9 sekundy před Kanaďanem Devonem Kershawem. Obhájce titulu Bauer se posunul z 21. místa i díky 25 bonusovým vteřinám, které ve skiatlonu získal, přesto ztrácí na Švýcara minutu a 51 sekund, Jakš o tři sekundy více.

"Je to příjemné. Dlouho jsem čekal až přijde takový závod, že budu mít sílu a chuť jet a když za to vezmu, tak budu v čele a dneska to bylo. A bylo to super," řekl Jakš v cíli Radiožurnálu. Teoreticky může v druhé půlce Tour bojovat s Bauerem ještě o vylepšení pozice. "Zůstal bych u patnáctky, i to bude super a těžké," řekl.

Bauer se v úvodu nedostal ke slovu

Po startu Bauer propadl na čtyřicáté místo a dopředu se propracoval až před prvním bonusovým sprintem, ale do boje o první vteřiny už nezasáhl.

Patnáct vteřin k dobru si ale na své konto připsal Jakš před Švédem Marcusem Hellnerem. "Měl jsem perfektní lyže, jelo se mi dobře, až jsem si říkal, jestli jsem to nepřepálil," řekl Jakš.

Od pátého kilometru už udával tempo Bauer a na druhé prémii si dojel pro bonus deseti vteřin. Před třetím sprintem na 9,5 km měl smůlu Jakš, který se ocitl v kolizi. "Něco se tam semlelo a přes čtvrtého člověka jsem spadl i já," uvedl Jakš.

Bauer rozjel sprint, projel druhý a připsal si do pořadí Tour další cenné sekundy. Po klasice přezouval lyže třetí na bruslařskou část a znovu se pohyboval vpředu.

Škoda vteřinových prémií

Na 13. kilometru se poprvé objevil v čele norský fenomén minulé sezony Petter Northug a vyhrál první bruslařský bonusový sprint.

"Mrzí mě, že jsem dvakrát jel o bonusové vteřiny, ale nevyšlo to," litoval Bauer v cíli. Uspěl ještě na poslední prémii, kde se mu povedlo za Hellnerem a Northugem získat alespoň pět vteřin.

V posledním okruhu Bauer diktoval tempo, ale odjet se mu ani tentokrát nepodařilo. Do čela se znovu vrátil Jakš a získal pět bonusových vteřin půl kilometru před cílem a nakonec si dojel pro životní výsledek, když skončil celkově třetí. Vyrovnal tím třetí místo z prologu v Bormiu ve finále Světového poháru před třemi lety.

Bauer v závěru marně stíhal boj o stupně vítězů a skončil pátý. "Nezachytil jsem správně nástup Heikkinena a dělal mi problém zatáčkový sjezd do stadionu. Bylo to zmrzlé, byl jsem vždy na hraně pádu a vždycky jsem tam ztrácel," řekl.

Běžecká Tour de Ski má v úterý na pořadu první ze dvou dnů volna a pokračuje ve středu sprintem v Toblachu.

Závody SP a Tour de Ski v běhu na lyžích v Oberstdorf (Německo):

Muži - skiatlon 2x10 km: 1. Heikkinen (Fin.) 49:20,1, 2. Cologna (Švýc.) -1,0, 3. Jakš (ČR) -4,9, 4. Gaillard (Fr.) -5,0, 5. Bauer (ČR) -5,9, 6. Rickardsson (Švéd.) -7,4, 7. Kershaw (Kan.) -8,2, 8. Legkov (Rus.) -9,6, 9. Gjerdalen (Nor.) -10,6, 10. Hellner (Švéd.) -11,1, …48. Koukal -2:03,9, 58. Kožíšek (oba ČR) -3:35,8.

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 4 z 8 závodů): 1. Cologna 1:37:51,0, 2. Kershaw -45,9, 3. Hellner -1:06,1, 4. Legkov -1:06,7, 5. Harvey (Kan.) -1:23,8, 6. Heikkinen (Fin.) -1:24,2, …8. Bauer -1:51,2, 9. Jakš -1:54,1, 41. Koukal -4:51,3, 62. Kožíšek -8:28,1.