Jarmila Hummelová z Klatov se zúčastnila 9. mistrovství Evropy veteránů ve stolním tenise, které se letos konalo v Chorvatsku. Klatovská závodnice si z Poreče přivezla zlatou medaili a titul mistryně Evropy.

Mistrovství Evropy veteránů se letos zúčastnilo celkem okolo 2500 závodníků ve věku 40 let a více. Česká výprava byla druhá nejpočetnější, do Poreče odjelo cca 200 stolních tenistů.Česká republika měla zastoupení i v úctyhodné kategorii 80 – 84 let, kde reprezentovala Eliška Krejčová Z Kralup.
Hummelová se zúčastňuje mistrovství pravidelně, je již ostřílenou a obávanou soupeřkou, protože letošní zlato je již třetí v řadě za sebou.

„Stolnímu tenisu se věnuji už od mládí, od svých šesti let. Tatínek mě i sestru k tomuto sportu přivedl, naučil nás ho, fandil nám a povzbuzoval nás. V Klatovech jsem 13 let, předtím jsem hrála ženské soutěže. Bohužel Klatovy nemají ženy, tak hraji s muži. Doplňuji mužské družstvo, teď jsme postoupili z okresu do kraje a jsem plnohodnotnou hráčkou. Baví mě to a určitě si tu zahrajeme kvalitní ping pong,“ řekla klatovská mistryně Evropy Jarmila Hummelová.

V kategorii 65–69 let (letos v této kategorii startovala poprvé) bylo dohromady okolo 95 účastnic z celé Evropy. Nejdříve se hraje systémem ve skupinách a první dvě postupují do finále.

„Letos to bylo dost těžké, a to hlavně ze dvou důvodů. Svoji finálovou soupeřku jsem sice dobře znala, protože jsem s ní hrála finále už potřetí, a to je vždycky těžší. Německá závodnice ale už ze mne byla nešťastná, potřetí jsem ji ve finále porazila,“ řekla s úsměvem Jarmila Hummelová.
„Nejhorší však byl můj zdravotní handicap, měla jsem již delší dobu problém s nohou, zlobí mě ostruha a ta dostala teď pořádně zabrat, bylo to už na hraně,“ dodala.

„Z Poreče jsem si nepřivezla jen zlato, ale i stříbrnou medaili za čtyřhru v kategorii 60–64 let. (šla jsem do mladší, směje se). Tu jsme vybojovali s další českou hráčkou, Bartošovou z Jihlavy. Já mám na čtyřhru jinou spoluhráčku, ze Švýcarska, ale ta se bohužel ze zdravotních důvodů nemohla letos mistrovství zúčastnit,“ řekla Hummelová.

„V Poreči na závodech to bylo, jak se říká „hustý“. Hrálo se ve čtyřech halách a jen jedna z nich byla klimatizovaná. Tak si určitě dovedete to vedro (30 stupňů) představit. To jsme se potili, i když jsme jen seděli,“ vzpomíná.

„Na závody nejezdíme jenom bojovat, bavíme se sportem, který máme rádi, setkáváme se tu s přáteli z celého světa, a sledujeme, jak stárneme,“ směje se Hummelová. „Příští rok se hraje mistrovství světa v Mongolsku, máme v plánu tam jet a uspět, ale rok je dlouhá doba, hlavní je, aby zdravíčko vydrželo. Loni se světový šampionát konal v Rio de Janeiru, tam se mi v dvouhře příliš nedařilo, skončila jsem „jen“ mezi prvními osmi. Zato se vydařila čtyřhra, kde jsme s mojí švýcarskou partnerkou získaly stříbro,“ doplnila.

A jeden ze zážitků klatovské závodnice nakonec: „Nejhorších deset minut mistrovství jsem zažila ve druhém kole. Odlepil se kousek potahu na pálce a přísný rozhodčí mě nechtěl pustit dál do hry. Nakonec jsem dostala lhůtu na opravu pálky, tak jsem s kamarády z české výpravy v rozmezí 5 – 10 minut sháněla lepidlo. Naštěstí se povedlo a já mohla pokračovat a nakonec vyhrát,“ vyprávěla Hummelová.

Poznámka autora: „Musím se fotit? Já hrozně nerada, na fotkách jsem buď vysmátá nebo naopak vypadám hrozně přísně. Nestačí fotka medailí?“ zděsila se sympatická evropská mistryně Jarmila Hummelová.