Ve dnech 5. až 9. srpna se v Hockemheimu uskutečnil závod Formula Student. Českou republiku v tomto projektu vůbec poprvé reprezentoval univerzitní tým ČVUT z Prahy – CTU CarTech složený zhruba ze třiceti studentů a změřil své síly s dalšími 79 týmy z celého světa.

Na závodech soupeří týmy ve statických a dynamických disciplínách. Ve statických se hodnotí vše od základního návrhu, prezentace, byznys plánu, designu, technické úrovně až po cenové zpracování, které by nemělo přesáhnout 25 tisíc amerických dolarů. V dynamických disciplínách to byl sprint na 75 metrů, projetí osmičky, autocross (čas prvního kola) a závod endurance na 22 kilometrů, kde se v polovině závodu piloti střídají. Na konec se hodnotila i spotřeba paliva. Celkové pořadí je pak dáno součtem bodů z jednotlivých disciplín. Na vývoji a výrobě této formule FS 01 pracovali studenti a poradci rok a půl a bez mnoha sponzorů by se tento projekt ani neuskutečnil.

Formule má motor Yamaha YZF-R6 o výkonu 58 kW se sekvenční šestistupňovou převodovkou s řazením pod volantem.

Horažďovický jezdec Miroslav Hůla měl v projektu na starosti vývoj a instalaci brzd a jako jeden ze čtyř pilotů se zúčastnil autocrossu na jedno kolo a závodu endurance na dvaadvacet kilometrů. Studenti a piloti byli na takovém závodě poprvé, vše pro ně bylo nové a tak výsledné 59. místo se nemusí zdát špatné.

„Po celou dobu soutěže jsme se drželi zhruba v polovině a byli jsme nejlepší mezi nováčky. Bohužel při poslední disciplíně endurance nám došel benzín a nedojeli jsme do cíle. Trať závodu byla totiž podstatně rychlejší než tratě, na kterých jsme auto testovali a spotřeba tak vzrostla téměř o třetinu. Důležité ovšem je, že jsme viděli konkurenci a získali zkušenosti. Budeme muset zapracovat na autě i na statických disciplínách a příští rok už plánujeme lepší umístění,“ řekl Deníku Hůla.

Aby tento projekt do dalšího roku nezahálel a v rámci lepší prezentace projektu CTU CarTech v domácích podmínkách se horažďovický pilot Miroslav Hůla s touto formulí představí i v atraktivním závodě do vrchu na liberecký Ještěd 29. srpna tohoto roku. (bh, dk)