Helena Sommerová ze Sušice získala na mistrovství Evropy bronzový kov

Strasbourg, Sušice – Bronzovou medaili vybojovala na neoficiálním mistrovství Evropy mladšího žactva ve stolním tenise Eurominichamps 2017, které se konalo koncem srpna ve Fran᠆cii na předměstí Strasbourgu v Schiltigheimu, Helena Sommerová ze Sušice.

11.9.2017

Stolní tenistka Helena Sommerová ze Sušice.Foto: Jan Brychta / ČAST

Šampionátu se zúčastnilo 370 stolních tenistů a tenistek z 32 zemí. Z devítičlenné české reprezentace nejlépe uspěla právě rodačka ze Sušice, která startovala v kategorii dívek ročníku 2005.

Sommerová zvládla úvod turnaje, když postoupila ze třístupňové kvalifikace hrané ve skupinách do hlavní soutěže, kam se probojovalo 32 hráček. V těchto skupinách měla česká reprezentantka bilanci šesti výher a jedné prohry. V prvním zápase play-off si mladá Sušičanka poradila s Rumunkou Andreou Teglasovou a v osmifinále narazila na domácí jedničku Charlottu Lutzovou. Ve vyrovnané bitvě Francouzku porazila 3:1 a stejným výsledkem vyhrála i čtvrtfinále s Běloruskou Anastasií Radzionovou, když nezvládla pouze třetí set, ve kterém vedla 4:0, ale prohrála ho poměrem 6:11.

V semifinále nestačila Sommerová na pozdější mistryni Anastasii Beresnevovou z Ruska, které podlehla 1:3. Chuť si ale spravila v závěrečném zápase o třetí místo se Španělkou Yanirou Sanchezovou, který vyhrála 3:0. Rozhodujícím okamžikem byla koncovka druhého setu, ve kterém prohrávala 4:8, ale dokázala zabojovat a zvítězit. Druhá skončila Ruska Vasilisa Danilovová, která byla jedinou přemožitelkou Sommerové v kvalifikačních bojích.

Tímto výsledkem se sušická reprezentantka stala teprve druhou hráčkou z ČR, která v patnáctileté historii mistrovství Evropy mladších žákyň stanula na stupních vítězů. Medaili jí předávali bývalý mistr světa Jacques Secretin a mistr Evropy Claude Beugevet.

„Na turnaji jsem byla už potřetí. Je tam tvrdý herní systém a není jednoduché uspět. Loni jsem prohrála jediný zápas ze 13 a skončila jsem sedmnáctá. Letos jsem se tohoto mistrovství Evropy mohla zúčastnit naposledy, a proto jsem si medaili hodně přála. Jsem šťastná, že se mi to splnilo. Silným momentem kromě předání bronzové medaile pro mě byla i prosba ruských hráček, které spolu hrály finále, abych si s nimi vyměnila dres,“ byla šťastná bronzová medailistka.

Autor: Tomáš Kanta