Zaběhat si do Klatov přišlo 199 závodníků ve 14 kategoriích. Vítězem hlavního závodu v kategorii mužů se stal Pavel Štěpáník z TJ Sušice, mezi ženami trať nejrychleji zvládla Jana Brantlová z Domažlic.

Jak se stalo na vánočním běhu už tradicí, ve startovním poli opět nechyběli závodníci v kostýmech. Největší pozornost na sebe poutala skupinka závodníků Atletiky Klatovy, kteří se tentokrát rozhodli pro klaunské masky.

Klatovský běh je především velkým lákadlem pro děti. Jako první se na tratě na klatovském náměstí vydaly ty nejmenší, kterých se sešlo na startovní čáře opět hodně. U starších dětí byly vidět urputné boje o prvenství a přihlížející diváci ocenili jejich výkony potleskem.

Jednou z vítězek byla Edita Vaculíková z Prahy, která do Klatov přijela k babičce. „Jsem tu poprvé a líbilo se mi to. Zvládla jsem dobře poslední kolo a vyhrála jsem. Když to půjde, přijedu za rok znovu," řekla „zlatá" z kategorie 11 a 12 let.

„Běžel jsem už kolečko okolo náměstí a bylo to fajn, nohy mě nebolely. Už jsem tu poněkolikáté, takže už to tu znám," řekl v cíli další z mladých závodníků, osmiletý Honzík.

Pak odstartoval hlavní závod a čekalo se, zda velký favorit Martin Frei, který vyhrál předchozích sedm ročníků, prodlouží svoji vítěznou sérii. Pomyslnou cílovou pásku však přeťal jako první závodník Štěpáník, který Freie „utrhl" těsně před cílem po posledním výběhu schodů pod Černou věží.

„Je to super a cenný skalp Martina Freie. Jsem teď v přípravě, takže jsem na tom dobře a věřil jsem si. Vloni jsem doběhl za Martinem druhý, takže teď jsem si řekl, že to rozběhnu s ním a potom uvidím. Bylo to těžké, protože mě seběhl, začal mě dotahovat a pod schody jsem viděl, že je těsně za mnou. Já mám ale rychlost z dráhy, tak jsem ho po výběhu schodů předběhl," řekl po doběhu do cíle Štěpáník.

Na startu nechyběli závodníci, kteří si běh pod věží nenechávají ujít.

„Bylo to nádherné, počasí úžasné, rozpadal se i sníh, a tak to má být. Jsem tu potřetí, ale s desetiletou přestávkou. A budu chodit tak dlouho, jak jen to půjde," usmívala se v cíli kanonýrka dívčího fotbalového družstva PS Křeč Mochtín Petra Čubanová.

Z osobního rekordu, navíc v masce klauna, se mohl v cíli radovat klatovský atlet Jakub Jelínek: „Na to, že jsem před pár dny byl nemocný, jsem čekal, že to bude spíš symbolické. Ale rozběhl jsem to a šlo to. Oblek klauna mi nepřekážel, je to jen vršek, spodek jsou elasťáky. Bál jsem se jen o paruku, ale vydržela to. Diváci byli opět fantastičtí, hlavně na schodech. Jediné, co mi vadí, je doprava. Rozjíždějí se kolony aut a my to musíme dýchat."

I přes tréninkový výpadek si závod nenechal ujít běžec tělem i duší, Karel Voráček z Dolan. „Měl jsem zraněné lýtko, takže jsem měsíc „stál". Musím přiznat, že se mi běželo těžce, protože nemám natrénováno. Ale zabojoval jsem a noha vydržela, takže jsem velice spokojený. Chválím organizátory, závod je ještě lépe zorganizován než vloni. Moc jim v jejich snažení fandím."

Kromě závodníků byli spokojeni i organizátoři. „Účast je dobrá. Jsme rádi, že naše akce přiláká lidi, že se během svátečních dnů přijdou hýbat. A o to jde především," uvedl za organizátory Vítězslav Šklebený.

Nejlepší tři v kategoriích

Děti do 6 let (41 závodníků) – 100 m – pořadí neuvedeno.

Děti 7 a 8 let (8 závodníků) – 250 m – pořadí neuvedeno.

Děti 9 a 10 let (8 závodníků) – 500 m – pořadí neuvedeno.

Děti 11 a 12 let (6 závodníků) – 750 m – pořadí neuvedeno.

Děti 13 a 14 let (10 závodníků) – 1200 m: 1. Jiří Šmíd (Sokol Blovice), 2. Matyáš Fiala (Tupadly), 3. Daniel Havel (Sušice).

Dorostenci 15 – 18 let (9 závodníků) – 2400 m: 1. Josef Diviš (Sokol Blovice), 2. Lukáš Krýsl (Atletika Klatovy), 3. Tomáš Kalivoda (Strážov).

Dorostenky 15 – 18 let (6 závodnic) – 2400 m: 1. Renata Marečková (Sokol Blovice), 2. Veronika Průchová (Sokol Blovice), 3. Šárka Hosnedlová (Nemilkov).

Muži 19 – 39 let, hlavní závod (54 závodníků) – 4800 m: 1. Pavel Štěpáník (TJ Sušice), 2. Martin Frei (Domažlice), 3. Vojtěch Koželuh (Klatovy).

Ženy 19 – 29 let (16 závodnic) – 3600 m: 1. Jana Brantlová (Domažlice), 2. Petra Kavijová (Klatovy), 3. Andrea Jelínková (Klatovy).

Muži 40 – 49 let (15 závodníků) – 4800 m: 1. Tomáš Veber (LK Tatran Chodov), 2. Michal Kolář (Praha), 3. Jiří Vaculík (Praha).

Ženy 30 – 39 let (10 závodnic) – 2400 m: 1. Radka Jirásková (AC Nitra), 2. Eva Kůrová (Klatovy), 3. Libuše Tichá (Brnířov).

Ženy 40 let a více (4 závodnice) – 2400 m): 1. Ivana Machová (Klatovy), 2. Ivana Vrátníková (Sokol Blovice), 3. Helena Jelínková (Klatovy).

Muži 50 – 59 let (7 závodníků) – 4800 m: 1. Jiří Vlasák (Plzeň), 2. Karel Voráček (Dolany), 3. Milan Lukačišin (Klatovy).

Muži 60 let a více (5 závodníků) – 4800 m: 1. Jiří Přibík (Klatovy), 2. Jiří Královec (Domažlice), 3. Karel Fait (Domažlice).