Druhý muž českých historických tabulek s výkonem 88,23 metru, český reprezentant v hodu oštěpem Petr Frydrych finišuje s přípravou na letní olympijské hry v Londýně, které budou dnes slavnostně zahájeny. O tom, jaké má před olympiádou pocity, jak se připravoval a s jakými cíli do Londýna jede, si Deník povídal s tímto čtyřiadvacetiletým klatovským rodákem.

Jak se těšíte na olympiádu? Jste nervózní?

Těším se, samozřejmě. Je to moje první olympiáda a největší akce, jaké se může sportovec zúčastnit. Atmosféra tam bude úplně jiná než kdekoliv jinde.

Kdy do Londýna cestujete a kdy vás uvidíme v akci?

Letíme 1. srpna, kvalifikace oštěpu je 8. srpna večer, případné finále 11. srpna.

Jak se na letošní atletický vrchol připravujete? Letos se vám příliš nedaří, jak jste na tom před odletem?

Jsme už třetí týden v Nymburce na soustřední. Musím říct, že to jde stále lépe, ale člověk nikdy neví, co přinese závod. Před touto sezonou jsem se cítil jako nikdy, ale nedokázal jsem to z mnoha důvodů prodat a má výkonnost byla několik metrů za očekáváním. Snažím se pracovat na těch detailech, které mi dělají problémy. V tom je krása, ale zároveň zrádnost oštěpu. Malá chyba a jste o 10 metrů dole, naopak tam jindy uděláte něco o malinko lépe a letí to třeba o 5 metrů dál než jindy.

S jakými cíli jdete do závodu?

Poslední dva roky jsem směrem k Londýnu pohlížel s cíli nejvyššími. Po utrápené polovině sezony s nejdelším hodem 80,17 metru mohu zdánlivě těžko pomýšlet na hody k 90 metrům. Ale vím, že když tam jednu věc udělám dobře, jsem schopen hodit minimálně k 84 metrům. A když bych byl schopen takovéhoto hodu, už se člověk chytí, ví, jak na to, a pak je větší pravděpodobnost, že se to povede a ještě pár metrů přidá. To nejsou silné řeči, ale takto to v oštěpu funguje. A já jsem daleko lépe připraven, než když jsem hodil 88 metrů. Takže někde to tam je, jen to najít. A moc bych si přál, abych to našel v ten správný okamžik, který už se blíží. A když ne tam, vím, že později ano.

Kdo vám bude nejvíc, samozřejmě kromě celého Klatovska, fandit?

Tak pokud to bude celé Klatovsko, tak mě to bude nesmírně těšit. A dále krom rodiny a přítelkyně? …kdo ví (smích). Děkuji všem za podporu i na dálku.