I když se vítězi stali všichni, kdo dali přednost zdravému pohybu před lenošením u televize, o prvenství se v kategoriích pořádně bojovalo.
Letos se na 14. ročníku sešlo v pravé poledne na startovní čáře padesát čtyři závodníků, kteří si ještě před oslavou nového roku byli zaběhat v okolí Velkých Hydčic. Organizátoři z tamní TJ je rozdělili do pěti kategorií.

Dětí do 6 let, jež si změřily síly na okruhu, který měřil asi 600 m, se na startu sešlo deset. Děti nad 6 let, kterých bylo šest, čekaly okruhy dva. Patnáct žen se vydalo na trať dlouhou 2200 metrů. Muže do 35 let, kterých se letos zúčastnilo devět a nad 35 let, kterých bylo čtrnáct, čekalo 4200 metrů. „Viděli jsme, že je zima krutá, tak jsme hned tratě navrhli po silnici,“ uvedla za organizátory Miroslava Kropáčková.

Ve 12 hodin byl už tradičně rachejtlemi zahájen závod hromadným startem.

V cíli se jako první objevil vítěz nejmladší kategorie, pětiletý Kubík Hejpetr. „Běželo se mi dobře. Chodím sem každý rok a příště chci taky. Doma mě za vítězství čeká nějaké překvapení. Nevím jaké, ale už se těším,“ řekl po doběhu malý běžec.

Pak se čekalo, kdo ze starších dětí bude nejrychlejší. Do cíle s velkým náskokem doběhl Jiří Motl. A není divu, že nenašel konkurenci. Jiří je výborný fotbalista, který díky svým výkonům v divizní soutěži mladších žáků, kterou hrál za Sušici, nyní hájí v české lize mladších žáků barvy SK Slavie Praha. „Pohoda. Po delší době jsem si šel zaběhat. Jsem tu už potřetí za sebou, je to fajn, lepší než sedět u počítače. Běželo se dobře, ani to neklouzalo,“ řekl po doběhu Motl.

Do cíle také dobíhala nejlepší žena, Ivona Procházková. Tu v cíli vítaly i obě její děti, které závodily v nejmladší kategorii. „Jsme tu poprvé, na běh nás pozval pán z Hasitu, který nám betonoval podlahy. Běhám ráda, loni jsem byla na závodě v Plzni a teď jsme přijeli sem, mám to blíž, jsme z Blatné. Bylo to fajn a příště se sem určitě přihlásíme znovu,“ usmívala se Procházková.

Nejrychlejším mužem byl domácí Alois Šatra. „Zúčastňuji se pravidelně, jsem tu rodákem, takže povinnost (smích). Běželo se dobře, akorát na začátku to týnecký Chaluš rozběhl hodně rychle, musel jsem se udržet, ale pak už nemohl, tak jsem mu utekl. Ale je moc dobrý,“ pochválil soupeře, který mu nadělal nejvíc „práce“, Šatra.

Druhým mužem v cíli byl právě František Chaluš z Týnce u Horažďovic: „Líbilo se mi to, ale člověk není zvyklý na začátek do kopce, kde ho to utahá, než se pořádně zahřeje. Že mě pan Šatra předběhne, s tím jsem počítal, chtěl jsem se ho držet, ale on nasadil tempo a už to nešlo.“

Výsledky:

Ženy: 1. Ivona Procházková, Blatná, 2. Dana Šatrová, Lhota Střelskohoštická, 3. Jana Kotrbová, Velké Hydčice
Muži do 35 let: 1. Roman Štefek, Hliněný Újezd, 2. Pavel Heřman, Hliněný Újezd, 3. Jaromír Hlaváč, Velké Hydčice
Muži nad 35 let: 1. Alois Šatra, Velké Hydčice, 2. František Chaluš, Týnec, 3. Pavel Veringer, Pačejov
Děti do 6 let: Jakub Hejpetr, Písek, 2. Aleš Procházka, Blatná, 3. Adélka Veringerová, Pačejov.
Děti nad 6 let: 1. Jiří Motl, Horažďovice, 2. Václav Petřík, Týnec, 3. Eva Chalušová, Týnec.

Odměněni byli i nejstarší účastník Jiří Scheinherr z Blatné, nejmladší Marek Šimanovský z Velkého Boru a Matyáš Procházka z Blatné. Za dlouholetou reprezentaci TJ Tatran Velké Hydčice byl oceněn také Alois Šatra ze Lhoty Střelskohoštické.

V nejmladší kategorii cenu dostaly všechny děti, protože ty vnímají hlavně účast a ne pořadí. Mezi nimi byla 3,5letá Eliška Kropáčková, která si závod odběhla s tatínkem Ladislavem: „Já na silvestrovský běh chodím pravidelně a Eliška od té doby, co se narodila. Bylo to fajn, jen nevím, jestli jsem ji chvilkami nezdržoval (smích).“

Letos se ve Velkých Hydčicích poběží tradičně v pravé poledne na Silvestra jubilejní patnáctý ročník. „I tentokrát byli všichni spokojeni a už těší se na další ročník. Budeme přemýšlet, jak ho ozvláštnit, aby se lišil od předchozích. Třeba udělat ho v maškarním stylu, uvidíme. A pokud to počasí dovolí, rádi bychom tratě znovu zavedli do okolních lesů,“ řekla Miroslava Kropáčková a dodala: „Ráda bych už teď pozvala na náš jubilejní silvestrovský běh co nejvíc závodníků, kteří mají chuť si zaběhat ve Velkých Hydčicích.“