Karolína Galušková, dvojnásobná seniorská mistryně České republiky a reprezentantka, měla minulý rok před podzimním mistrovstvím světa v Londýně vážný úraz ramene a musela podstoupit operaci. Vypadla tak na dlouhé měsíce z tréninku.

Ideální Nový Zéland

Přípravu na české jarní nominace do reprezentačního týmu se rozhodla absolvovat na Novém Zélandu, kde očekávala vhodné podmínky k odtrénování velkých objemů.

Za svoji tréninkovou partnerku si vybrala svoji sestru Antonii. Ta v loňském roce ještě jako žákyně ovládla evropské poháry žáků a v kategorii do 18 let se v České republice probojovala do reprezentační trojky na zimní přípravu.

„Spojení dvou sester v tréninku, i když výkonnostně rozdílné kvality, pomáhalo oběma dívkám. Antonie se učila nové věci, viděla přístup profesionála a mohla se porovnávat s jednou z nejlepších kajakářek světa. Měla radost, když se jí tu a tam podařilo v tréninku trumfnout Karolínu. Ta naopak stále handicapovaná zraněním brala sestru jako příjemné oživení," popsal sesterskou tréninkovou symbiózu jejich otec Vladislav Galuška.

Sestry Galuškovy na Novém Zélandu trénovaly na vodě skoro čtyři hodiny denně, a k tomu každý den ještě běhaly a posilovaly.

Přesun do Austrálie

Po několika týdnech tréninku se obě přesunuly do Austrálie, do Penrithu, na slalomovou trať OH Sydney 2000. Tam se již Karolína připojila k části české reprezentace, ve které nechyběl ani stříbrný olympijský medailista Vavřinec Hradilek. Antonie trénovala stále s Karolíninou profesionální skupinou, ale poměřovala se s kamarádem a reprezentantem Nového Zélandu Zackem Muttonem a nadějným pražským kajakářem Kryštofem Lhotou.

V Austrálii na olympijské trati absolvovaly sestry závod světové série – Oceania Open. Vzhledem k tomu, že je Austrálie zimním domovem většiny světových vodních slalomářů, byl to závod s obrovskou konkurencí. V kvalifikaci překvapila Antonie všechny přihlížející. Na trati, kde byla nominace Australanů a Novozélanďanů na olympijské Rio, zajela na svých 14 let skvělé 22. místo.

Karolína se naopak hodně trápila. V kvalifikaci skončila až za sestrou na 23. místě. Obě dívky si však zajistily postup do světové seniorské třicítky a tím do víkendových semifinálových bojů.

Semifinálové jízdy startovala Karolína jeden interval před svojí sestrou Antonií. „Obě byly stejně oblečené a mají stejné příjmení. Komentátor to okomentoval jako ukázka rodinné spolupráce zkušené světové závodnice a vycházející hvězdičky," prozradil zajímavost Galuška. Antonie zajela v semifinále opět slušnou jízdu a skončila na 25. místě. Mezi juniorkami byla druhá za slovenskou reprezentantkou Stanovskou, čtvrtou juniorkou z posledního MS v Brazílii.

„Karolína nebyla poslední roky na světových pohárech zvyklá řešit postup z kvalifikací do světové třicítky. Byla hodně špatná z toho, že se jí návrat nedaří podle představ a že skončila rozjížďky až ve třetí světové desítce. Ale do víkendového semifinálového a finálového dne se probudila opět jako ta, co zase chce začít vyhrávat. Na hotelu možná nechala pochybnosti o svém operovaném ramenu a s přehledem se do finále dostala z pátého místa. Ve finálové jízdě opět zrychlila, na mezičase jela dokonce rychleji než vítězka, ale jeden dotek a jedno podjetí brány ve spodní části tratě ji zařadilo mezi profesionály na konečné páté místo. Od medaile ji dělil jeden dotyk na skoro poslední brance. V kategorii do 23 let skončila na stříbrném stupínku," popsal Galuška úspěšný návrat své dcery po zranění.

„Kdyby nám někdo před startem řekl, že budu bojovat hned po návratu na divokou vodu o medaili a Antonie, že si zajede ve 14 letech seniorské semifinále v závodu světové série Oceania Open, nevěřily bychom mu," svěřila se s pocity Karolína.

Ta má do nominací do reprezentačního týmu a na OH do Ria ještě dva měsíce, Antonii čekají v květnu první nominace do juniorského reprezentačního týmu. Přejme oběma slečnám z jednoho šumavského oddílu, aby se sešly v české reprezentaci. Povede k tomu ale ještě náročná cesta.