Rozhodla o tom odveta baráže o postup mezi BK Klatovy a BK Sokolov v klatovské hale na Husově náměstí.

Nevídaná atmosféra

Klatovští basketbalisté, vítěz letošního ročníku krajského přeboru mužů, museli v odvetném utkání dohánět sedmibodovou ztrátu z prvního utkání v Sokolově. Ale nebyli na to sami. Fanoušci domácímu týmu vytvořili atmosféru, která je nevídaná, a hala, naplněná k prasknutí, hnala domácí hráče k postupu. Hosté navíc přijeli posilněni o Stariata hrajícího Mattoni ligu a Zdeňka, který hrál dlouho dobu také nejvyšší soutěž. Domácí nastoupili ve stejném složení jako v prvním zápase, před zápasem museli trenéři řešit, koho nechají sedět, neboť může nastoupit pouze dvanáct hráčů. Přesto ti, co nehráli, zůstali na lavičce jako součást týmu a podpořili své spoluhráče.

BK Klatovy – BK Sokolov 56:46 (16:16, 24:25, 40:38)

Celé utkání bylo nesmírně vyrovnané, čemuž odpovídá i nízké skóre. Domácí ve druhé čtvrtině tahali za kratší konec a v poločase prohrávali o dva body. Do 3. čtvrtiny však na soupeře vlétli a odskočili až na rozdíl deseti bodů, což by stačilo na postup. Hosté však dokázali snížit, a tak musela rozhodnout 4. čtvrtina. V ní se ukázala obrovská chuť domácích hráčů na vítězství a ti, hnáni úžasným publikem, dokázali opět vytáhnout náskok na rozdíl deseti bodů, který na postup stačil. Po závěrečném hvizdu propuklo v hale neskutečné veselí.

Sestava a body Klatov: Novák 14, Sazama 6, Johánek, Bureš 11, Andrle, Bernas 6, Marián 5, Sýkora 3, Mundl 4, Bendl 1, Král 6, Volmut. Na soupisku se už nedostali Adamec a Luňáček, kteří jinak patří do kádru družstva.

Na postupu do II. ligy se podílelo celkem 16 hráčů (P. Adamec (Pedro), T. Král, F. Marian, J. Sazama, M. Johánek, T. Bernas, P. Novák, O. Sýkora, P. Volmut, M. Bendl, M. Mundl, J. Andrle, M. Luňáček, Z. Šlajs, J. Bureš ml., P. Beneš), kteří se během sezony v kádru vystřídali. Družstvo vedl jako hrající trenér Jiří Bureš st., z lavičky tým koučoval Zdeněk Chalupecký. Jak je ze sestavy vidět, podařilo se skloubit dravé mládí se staršími a zkušenými hráči, kteří 2. ligu hráli dlouhá léta a kterým se na sklonku kariéry splnil sen vrátit tuto soutěž do Klatov.

Věřili jsme si

„Na soupeře jsme si v odvetě věřili, i když si přivezl s sebou dvě prvoligové posily. Byli jsme si vědomi, že rozhodne hlavně výborná obrana a proměňování jasných příležitostí. Byli jsme schopni pokrýt hlavně kvalitní rozehrávače, kteří nám dělali předtím velké problémy. Navíc jsme přidali neskutečnou bojovnost, kdy žádný míč pro nás nebyl ztracený. V zápase se dostali na hřiště všichni hráči, žádný nezklamal, všichni byli správně namotivováni. Chtěl bych poděkovat i všem návštěvníkům tohoto utkání, kteří vytvořili atmosféru, která nás všechny pohltila a dodávala nám obrovskou sílu. Nutno dodat, že s hosty přijelo také několik fanoušků, kteří přispěli k bouřlivému prostředí. Já se věnuji basketbalu 35 let, ale takové domácí prostředí jsem ve své kariéře nezažil – už patnáct minut před utkáním hala praskala ve švech a nově příchozí si prakticky neměli kam stoupnout. Ještě jednou: Klatovácí díky," popsal úspěšnou a emotivní odvetu hrající trenér Jiří Bureš.

Radost, úleva i poklona rozhodčího

Po siréně oznamující konec zápasu vypuklo „na Husáku" mezi klatovskými hráči i fanoušky obrovské nadšení. Hráči se objímali a radovali se, fanoušci jim děkovali hlasitým skandováním, prostě vítězná atmosféra.

„Bylo to hodně těžké, protože soupeř byl kvalitní. Jaké mám pocity? Ani nevím, jsem šťastný, hrozně unavený, plný emocí. Bylo to výborné. Všichni jsme do toho dali víc než všechno, fungovali jsme jako tým a chtěli jsme víc než soupeř. Takhle jsme hráli celou sezonu, odmakali jsme to bez posil a vyhráli jsme si to," sdělil první pocity po utkání jeden z klatovských hráčů Martin Mundl.

„Teď už je dobře, byly to ukrutné nervy," oddechl si zhluboka klatovský trenér Zdeněk Chalupecký. „Byl to jednoznačně zápas perfektních obran. V náš prospěch asi rozhodly větší chuť na vítězství a bojovnost. A byla úžasná atmosféra," chválil Chalupecký a na dotaz, zda i v příští sezoně zůstane tým pohromadě, odpověděl, že určitě někteří starší hráči skončí, ale on prý zůstane.

Hlavním rozhodčím obou zápasů byl velezkušený sudí Václav Galajda. „Musím říct upřímně, že pro mě bylo velikým potěšením, když si mě Sokolov vyžádal na oba zápasy. Obě barážová utkání byla hodně těžká, ale na úroveň finále krajského přeboru hodně kvalitní a korektní. Jsem hodně šťastný, jak mě tu všichni vzali, měl jsem respekt a pohodu. A když mi přišli poděkovat v Sokolově i tady poražení, tak to je pro mě vyznamenání," složil oběma týmům poklonu Galajda.