Právě toho využil v úterý v novém sušickém bazénu k tréninku český kajakář, reprezentant ve slalomu na divoké vodě, Vavřinec Hradilek, stříbrný medailista z olympiády v Londýně a medailista ze světových a evropských šampionátů i ze světového poháru.

Vodní živel Vávra Hradilek si svůj premiérový trénink v krytém bazénu pořádně užíval a pochvaloval.

„Vůbec jsem nevěděl, jak to bude fungovat, jestli to bude mít mít vůbec nějaký význam. Ale je to naprosto parádní. I když jsem tu byl jen čtyřicet minut, tak jsem si to užil a myslím si, že pro trénink to je velice dobré. Je to silný proud," řekl po skončení tréninku Deníku Hradilek.

Podotkl, že sušický bazén sice nemůže sloužit jako náhrada „divoké vody", ale na trénink pro slalomáře v městě jako Sušice je to famózní.

Vodní slalom má totiž na Sušicku obrovské zázemí a vyrostl tam již jeden obrovský talent – osmnáctiletá Karolína Galušková z nedalekých Tedražic, členka Klubu vodních sportů Sušice, která úspěšně reprezentuje Českou republiku na světových závodech na divoké vodě v mládežnických i seniorských kategoriích.

„Pro Karolínu, jejího otce Vláďu i pro celý sušický oddíl je takto upravený bazén velké plus. Spousta dětí, které s vodním slalomem začínají, totiž brzy skončí i kvůli tomu, že nemají přes zimu zázemí a nemají kde trénovat. V létě je vodní slalom nádherný sport, každý ho chce dělat, ale zima odradí dost lidí. A tohle je možná prostředek k tomu, aby se tento sport u nás rozvíjel," pochvaloval si Hradilek a se smíchem dodal, že by mu rozhodně nevadilo, kdyby měl bazén s protiproudem u domu. A že by také bylo možné udělat v Sušici v rámci aktivity s Českým olympijským výborem akci pro děti.

Právě na sušický klub vodních sportů a na vedení místní firmy Compo Tech PLUS, ve kterém jsou vodáci, již mysleli při projektování vybavení bazénu na sušické radnici, která se rozhodla nový bazén vybudovat.

„Protiproud, který tu máme, je unikum. Poptávali jsme se v okolních státech a nikde ho nemají. Právě ve firmě Compo Tech přišli s nápadem ho tu udělat. Vyrobili zmenšený funkční model a zkoušeli, zda vůbec nějaké čerpadlo dokáže vodu správně rozpohybovat. Není to jen o tom, že se udělá vlna, ale ve chvíli, když běží protiproud, se pohybuje celá hmota vody v bazénu. Pak to pracovník z bazénové technologie zkusil navrhnout do reálu. Bylo také nutné přesvědčit zastupitele, aby to schválili, protože to představovalo čásku cca 1,8 milionu korun navíc v rozpočtu bazénu," popsala místostarostka Sušice Věra Marešová, která dodala, že věří, že tato rarita přivede do Sušice zájemce z celé republiky, například na soustředění, což by byl samozřejmě přínos pro celé město.

Protiproud a tím i možnost trénovat v zimě, velmi přivítali v Klubu vodních sportů Sušice. „Zatím tu trénujeme dvakrát týdně a musím říct, že je to pro děti fantastické. Děcka tak celý rok neslezou z vody. Myslím, že to splnilo účel, proč se to tady udělalo – aby to pomohlo vodákům," uvedl trenér sušického klubu Vladislav Galuška.

Vydařená beseda

Právě Galuška pozval Hradilka nejen na vyzkoušení si protiproudu v bazénu. V pondělí měl olympijský medailista v Sušici besedu s občany.

„Děti byly nejvíc zvědavé na olympijskou medaili. Ptaly se mě na moje začátky, na různé zážitky. Bylo to moc příjemné setkání, byla tam spousta lidí. Když vidím na dětech i na dospělých, že je to zajímá, že jsou rádi, že jsem přijel, tak mě to hodně těší. Jsem rád, že lidé začali vodní slalom sledovat, a je to potom taková třešnička na dortu, když se s nimi mohu podělit o zážitky. Jakákoliv propagace, a tím myslím i bazén v Sušici, je pro náš sport hrozně důležitá a moc si toho vážíme," uvedl Hradilek, který hned ve středu odlétal na zimní přípravu na Nový Zéland.