Jedním z méně známých venkovních sportů, který v dubnu rozjíždí nový ročník, je pétanque. Principem této původně francouzské hry pro dvě jednočlenná až tříčlenná družstva je umístit hrací koule co nejblíže k cíli, který tvoří malá kulička, česky tzv. prasátko.

Možná ne všichni ví, žetento nenáročný sport pro všechny věkové kategorie se hraje i v Klatovech. „Pétanque klub Klatovy byl ustaven v roce 2009 a v současné době má 22 klubových hráčů. V rámci klubu pořádáme soutěž jednotlivců, jejíž vítěz je poctěn putovním pohárkem.

Zúčastňujeme se také různých regionálních turnajů a pořádáme Pošumavskou pétanque ligu, které se kromě našeho klubu letos zúčastní ještě týmy z Nepomuku, Dobřan, Kolince, Chocenic a Zavlekova,“ představil aktivity klatovského klubu jeho hospodář Jindřich Hůrka.

Jedním z takových regionálních turnajů byl 7. dubna turnaj dvojic v Klatovech, kterého se zúčastnilo celkem 13 párů z Klatov, Dobřan, Nepomuku, Zavlekova a Kdyně. Vítězi se stali Karel Křesák a Petr Hnojský ze Zavlekova.

REPUBLIKOVÉ TURNAJE

„Zapojujeme se i do turnajů České asociace pétanque klubů, takzvaně ČAPEK. Na těchto turnajích je už velká konkurence, vždyť v asociaci je registrováno více než 700 hráčů. Ale tyto velké turnaje, na kterých hraje 70 až 100 dvojic, jsou pro nás zase novou zkušeností a zážitkem. Je tam vše na profesionální úrovni a vytváří se na nich žebříček hráčů, podle něhož jsou pak ti nejlepší nominování na mezinárodní šampionáty. V listopadu bylo mistrovství světa žen v Číně, kde byly holky z Osika Teamu Plzeň,“ poukázala na mezinárodní rozměr pétanque prezidentka Pétanque klubu Klatovy Lucie Kovářová.

Členové klatovského klubu absolvují za sezonu, která trvá od začátku dubna do konce listopadu, 30 až 40 turnajů všech druhů. „Je to hra pro všechny. Kdokoliv by chtěl k nám přijít, hlavně děti, protože nám chybí mládež, tak může. U nás pořád převládá názor, že pétanque je hra pro důchodce, ale není to pravda. Nováčci nic nepotřebují, koule jim půjčíme. Budeme rádi, když noví zájemci přijdou, vše jim ukážeme a možná je to chytne. Najdou si tu své individualisté i ti, kdo rádi hrají v kolektivu. Výdaje jsou minimální, klub platí i výjezdy na závody,“ pozvala nováčky Kovářová.

Každou středu v sezoně kromě prvních střed v měsících, kdy hrají v klatovském parku, najdete hrát členy Pétanque klubu Klatovy od 17 hodin na hřišti u restaurace Lev na Domažlickém předměstí v Klatovech. Více informací o klatovském klubu najdete na webových stránkách www.petanque-klatovy.cz.