Osmadvacet mládežnických družstev zde v devítikolovém turnaji bojovalo nejen o prestiž svou i klubu, ale také o věcné ceny, medaile a poháry pro vítěze.

Mezi vyvolenými byly také dva výběry z Plzeňského kraje, a sice ŠK 64 Plzeň a ŠK Sokol Klatovy. A především klatovské družstvo se ve stověžatém hlavním městě netajilo vysokými ambicemi.

Hned úvodní kolo prvního hracího dne přineslo derby dvou krajských družstev, ve kterém se po výhře 4:2 nakonec radovali mladí, ale zkušenější šachisté z Klatov.

close Klatovští šachisté na MČR. info Zdroj: Karel Nováček zoom_in Klatovští šachisté na MČR.

Další zápas proti mladíkům z Brna – Jundrov však přinesl pro Západočechy nepříjemné překvapení. Moravané po dramatickém průběhu klání totiž klatovský výběr porazili nejtěsnějším možným rozdílem 3,5:2,5.

Druhý den? Naprostá fantazie!

Celodenní program druhého hrací dne národního šampionátu přinesl porci pěti zápasů, které klatovští mladíci zvládli vskutku impozantně, když postupně přehráli jednoho soupeře za druhým: ŠK Kuřim (5:1), Opavu (3,5:2,5), KŠ Říčany (3,5:2,5), Staré Město (4,5:1,5) a Polabiny (3,5:2,5), které nastoupily s mistrem světa do deseti let Jiřím Bouškou.

close Klatovští šachisté na MČR. info Zdroj: Karel Nováček zoom_in

Díky této skvostné sérii se Klatovští před závěrečnými dvěma zápasy v posledním hracím dni dokonce vyhoupli na první příčku průběžného hodnocení. V předposledním osmém kole se odehrálo dramatické utkání proti výborně hrajícím borcům Pandy z Rychnova nad Kněžkou. Vzhledem k průběhu utkání Klatovy bod za remízu 3:3 braly „všemi deseti“.

Smutek z porážky vystřídala euforie

Do posledního devátého kola proti Bohemians Praha nastupovali klatovští mladíci s vědomím, že výhra znamená titul, remíza cenné stříbro a v případě prohry může medaile uniknout mezi prsty.

V nervózním utkání se výhoda přelévala z jedné strany na druhou, aby se nakonec štěstíčko, které do té doby při šachistech z města karafiátů spíš stálo, tentokrát od nich odvrátilo.

Těsná prohra poměrem 2,5:3,5 a s tím spojený smutek a slzy nakonec vystřídala euforie radosti, když se klatovští bojovníci dozvěděli, že na pomocné hodnocení uhájili bronzové medaile právě před svým pražským soupeřem.

close Klatovští šachisté na MČR. info Zdroj: Karel Nováček zoom_in

Z titulu náročného šachového maratonu se nakonec radoval Šachový klub ze Starého Města před Pandou Rychnov nad Kněžnou.

Mladé klatovské naděje (Matyáš Roubal, Jan Váňa, Martin Bukvaj, Jan Bukvaj, Daniel Kreuzman a Anežka Nová) na prestižním republikovém turnaji potvrdili vysoké cíle, ale hlavně dokázali vytvořit skvělý tým a všem ukázali, že klatovský šach se o svou budoucnost rozhodně bát nemusí.

Autoři: Karel Nováček, Martin Mangl