hČeši zahájili utkání snově. První formace od začátku zatlačila soupeře a hned úvodní minuta přinesla parádní kombinaci se zakončujícím Markem Benešem. Elitní lajna si podmanila Swiss Life Arenu a od začátku dominovala na hřišti a především díky ní šel výběr Jaroslava Berky s tříbrankovým vedením. Už tehdy ale začali Lotyši trápit český tým a Lukáš Bauer v bráně musel vytáhnout tři těžké zákroky.

„Stoprocentně se potvrdilo, že zápas těžký bude. Řekl bych, že Lotyši byli výborně připravení jak fyzicky, tak takticky. Nicméně jsme měli výbornou první třetinu, která nám pomohla, abychom utkání dotáhli do vítězného konce. Týmově jsme si šli pro vítězství, ač tam nebyly jednoduché chvíle,“ poznamenal gólman českého týmu.

Brankář Lukáš Bauer se stal velkým hrdinou bronzového výběru.
Gólman Bauer se vrací do druhého domova. Cíl? Prolomit semifinále MS

Jednatřicetiletý gólman, který ve Švýcarsku absolvuje už třetí mistrovství světa v kariéře, musel proti Lotyšům vytáhnout několik fnatastických zákroků a především díky němu udrželi Češi těsné vedení. „Dělal jsem svou práci a snažil jsem se klukům krýt záda, jak jsem jim to slíbil. Že jsem byl v první části zápasu vidět víc než jiní, to k tomu patří. Oni mi zase pomohli na konci,“ mínil mladoboleslavský brankář.

Komplikace ve druhé třetině

Sám Bauer přiznal, že na začátku byl trošku nervózní. Už jenom proto, že Češi se potkali na úvod s nepříjemnými Lotyši, kteří jim před deseti lety připravili tehdy obrovský šok a florbalisté si z Curychu odvezli nejhorší výsledek v historii světových šampionátů. A tak se s postupem času a s každým těžkým zákrokem povzbuzoval. „Hecováním jsem pomohl týmu, který jsem mohl nastartovat. Na začátek turnaje jsme měli obrovsky důležitý zápas,“ podotkl Bauer.

Velká komplikace pro český tým přišla ve druhé třetině, kdy Lotyši využili obě přesilovky a dostali se na rozdíl jednoho gólu. „Vyloučení mohla být i na druhé straně. Zápas byl tvrdý jako vždy s Lotyši, jedno z naší strany bylo hloupé. Na mistrovství světa si ale nemůžeme dovolit být mockrát vylučování, protože nám to může zlomit vaz. Naštěstí jsme ale zápas zvládli,“ ulevil si jeden z hrdinů úvodního vítězství, který si připsal čtrnáct zákroků.

Dvaadvacetiletý Jonáš Kreysa je jediným nováčkem českého týmu na MS.
Florbalista Kreysa si na MS užívá splněný sen. Bronz? Je čas na cennější medaili

Lotyši se dostali na dostřel jedné branky potřetí, když zkraje závěrečné části snížil na 3:4 z jejich pohledu. „Gól jsem rozhodně měl mít. Šel jsem dřív ke druhé tyči, protože míček šel za osu hřiště a pak jsem neměl šanci se tam prakticky dostat. Možná trošku trpělivosti v dané situaci, ale rozhodně by se tohle gólmanovi na mistrovství světa stávat nemělo,“ káral se zkušený gólman.

I jeho vzápětí ale uklidnilo, kdy Rýpar střelou mezi nohy vrátil českému týmu dvoubrankové vedení a v závěru jistil výhru střelou do prázdné brány Krbec.