VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Flekování: Důležité je určit si maximální cenu hry

Klatovy /ŠKOLA MARIÁŠE/ - V minulém díle jsme stihli opravdu jen nejzákladnější popis průběhu mariášové hry, navíc neúplný, takže jej nyní budeme postupně doplňovat.

29.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/David Chládek

Nejprve pár termínů. Do celkového bodového zisku se počítají esa a desítky, zvané společně „ostré“ a pak dvacítky a čtyřicítky, většinou krácené na „dvacka“ či „čtyřka“, společný termín pak je „hláška“ nebo „mariáš“. Odtud konečně má mariáš svůj název, pochází z francouzského „mariage“ značící manželství.

Důležitým termínem pro nás bude „plonk“, což je osamocená karta v dané barvě v rukou hráče. Většinou se jedná o desítku, pravidlem to však není, takže oblíbený mariášnický výraz „výnos od plonka“ je právě výnos karty, kterou se hráč definitivně zbavuje dané barvy. Adamem odhozené dvě karty se pak nazývají „talon“.

Jak již bylo zmiňováno, v mariáši se pravidla hospody od hospody mění a týká se to i těch naprostých základů z minulé lekce. Jde o to, že v některých společnostech je možné házet ostré do talonu, hráč je pouze povinen tento fakt přiznat.

K tomu si dovolím osobní poznámku. Jsem ochoten hrát i ve společnosti, kde se pravidla nepatrně liší, ale toto je takový zásah do průběhu hry, že k takovému „mariáši“ si prostě nesednu. Ovšem možné (a někdy dokonce nic jiného nezbývá) je odhodit do talonu trumfy. A opět v některých společnostech se tento fakt musí hlásit, soutěžní pravidla však nic takového neříkají.

Volba z lidu

Může se stát, že hráč dostane v prvních sedmi kartách velmi slabý list nebo naopak rovnoměrně rozložené barvy a samozřejmě netuší, co „dokoupí“. Potom soutěžní pravidla umožňují tzv. volbu z lidu, či z národa, kdy hráč nevolí z rozdaných sedmi karet, ale naslepo si vybere jednu ze zbylých pěti. Je jen na zkušenosti a povaze hráče, kdy se k tomuto kroku, který může samozřejmě dopadnout špatně, odhodlá.

Flekování

Abychom mohli říci, že ovládáme alespoň hlavní variantu mariáše, musíme se zmínit o jedné důležité věci. Jak již bylo řečeno, mariáš se hraje o peníze, běžná hra se na soutěžích hodnotí dvaceti haléři, při trumfech červených pak čtyřiceti. Protistrana však má dojem, že by danou hru mohla vyhrát a je ochotna sázku zvýšit, konkrétně zdvojnásobit.

Pak po ohlášení trumfové barvy Adamem má Berta dvě možnosti. Buďto říci „dobré“, pokud se na to necítí, nebo ohlásit „flek“. Pokud řekne dobré, může ještě flekovat Cyril.

První flek v rozumné společnosti většinou neznamená, že si jsem naprosto jist,nevím přece, co má spoluhráč.V soutěžní variantě pak pokud první flek nepadne, se hra vůbec nehraje a vítězem je automaticky Adam.

Pokud flek padne, pak má ovšem Adam možnost oponovat, pokud si věří a dá druhý flek zvaný „re“. Pak je zase na řadě protistrana a Berta nebo Cyril mohou dát flek číslo tři „tuti“ a toto může teoreticky následovat libovolně dlouho. Další tři fleky se nazývají „boty“, „kalhoty“ a „kajzr“, pak už názvosloví není z jednoduchého důvodu. Jsou hry, kdy čtyři fleky (po „boty!) mají logiku, výjimečně se dá pochopit i fleků šest, ale od sedmého jedna ze stran blbne. Navíc v soutěžním mariáši je stanovena maximální cena hry, při dvacetníkovém mariáši je to 100 Kč a fleky, po kterých cena hry přesáhne tuto hranici, ztrácejí smysl.

Autor velmi doporučuje si před každým sezením ostatně tuto hranici stanovit nebo hráči riskují doživotní nepřátelství jen z toho důvodu, že se jeden z hráčů zbláznil a vytočil hru do tisíců a soupeř na vyplacení této v mariáši nesmyslné sumy paličatě trvá.

Jan Brousek

29.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Videosouhrn Deníku – pondělí 11. prosince 2017

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Dymytry v Janovicích nad Úhlavou
22

PODÍVEJTE SE: Dymytry rozpálili janovickou sokolovnu

Aleje mizí, kácení extrémně převažuje

Plzeňský kraj - Za loňský rok se v kraji vykácelo 1115 stromů podél cest, vysazeno jich však bylo pouze 101.

Řidiči dostávali měřiče hloubky dezénů pneumatik

Klatovsko – Řidiči v Klatovech dostávali ve čtvrtek od policistů měřiče hloubky dezénových drážek pneumatik a zároveň upozorňovali na to, jak je důležité hloubky dezénu hlídat.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

OBRAZEM: Bazar pomůže s vybavením „Chaloupky“

Klatovy – Dres číslo 18 s podpisy českých biatlonových reprezentantů a jejich trenérů byl vrcholem dražby, která byla součástí sobotního sedmého ročníku Klatovského klášterního bazaru.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT