Navíc je mu úplně jedno, jestli má trať od startu do cíle vzdálenost pět, deset nebo i více kilometrů. Jako teď o víkendu v Českých Budějovicích, kde se konal oficiální půlmaraton v rámci Budějovických běhů.

Petr Vaněček na jihu nedal svým soupeřům šanci, druhému Petru Mackovi z Maraton týmu Pavla Nováka nadělil v cíli přes dvě minuty.

Petr Vaněček vyhrál půlmaraton v rekordním čase.Petr Vaněček (s číslem 11) v rámci nedávného běhu v Chudenicích.Zdroj: Miroslav Benda, archiv Petra Vaněčka

A co víc – splnil plán, jenž si stanovil, na trati dlouhé 21,0975 km si vytvořil nový osobní rekord a kvalifikoval se na republikový šampionát v půlmaratonu, který se uskuteční příští rok.

Petr Vaněček vyhrál půlmaraton v rekordním čase.Petr Vaněček (vlevo).Zdroj: Miroslav Benda, archiv Petra Vaněčka

„Že bych mohl v Budějovicích vyhrát, jsem nečekal. Šel jsem tam s tím, že bych chtěl závod zaběhnout pod hodinu dvacet, což se mi nakonec podařilo,“ pochvaluje si Petr Vaněček, pyšný otec malé dcerky.

„Už od začátku jsem měl náskok. Nasadil jsem tempo, kterým jsem chtěl běžet a podařilo se mi jej udržet,“ popisuje průběh závodu.

Strážovští (fotbalisté v modrých dresech) podlehli Mrákovu.
FOTO: Mochtín zdolal srdnatě bojující Bolešiny. Strážov i Sušice vysoko prohrály

Ačkoliv se na půlmaraton ve městě, odkud pochází celá řada vynikajících sportovců i umělců, nijak zvlášť nepřipravoval, výsledným časem 01:18:44,97 ohromil. A nejen sám sebe.

„Cíl, který jsem si vytyčil, jsem splnil i s rezervou, z čehož jsem měl radost. Oficiálně to byl můj nový osobák,“ rozplývá se Vaněček, jenž už míří zase o něco výš. „Novým cílem je dát další půlmaraton pod hodinu a čtvrt,“ říká cílevědomě.

Petr Vaněček vyhrál půlmaraton v rekordním čase.Petr Vaněček vyhrál půlmaraton v rekordním čase.Zdroj: Miroslav Benda, archiv Petra Vaněčka

Přitom závod, jemuž se někdy říká také pikermi podle řeckého města ležícího v polovině cesty z Marathónu do Atén, běžel teprve popáté ve svém životě. „Oficiálně. Ale tréninkově jsem jich absolvoval už asi tak čtyři sta,“ dodává s úsměvem. Jak si povede příště?

Fotbalista Lukáš Hájek.
Doufám, že týmu v sezoně ještě pomůžu gólem nebo asistencí, přeje si Hájek