Reprezentant oddílu stolního tenisu TJ Klatovy své postavení potvrdil v okresním přeboru jednotlivců, kde při kompletní účasti nejlepších hráčů regionu získal přebornický titul ve dvouhře i ve čtyřhře.

Hlavně zásluhou Daniela Javorského pak družstvo TJ Klatovy postoupilo poprvé v historii do nejvyšší krajské soutěže – do divize mužů, kde se mu také daří.

Zaslouženě tak byl jedenatřicetiletý učitel zeměpisu a tělesné výchovy Daniel Javorský mezi Nejúspěšnějšími sportovci roku 2008 v klatovském kulturním domě při slavnostním vyhlášení tradiční ankety pořádané Pošumavským sportovním sdružením Klatovy a Klatovským deníkem.

Jste ve společnosti nejúspěšnějších sportovců roku jako doma. Ocenění jste už získal.
To bylo v kategorii trenér roku asi tak před třemi lety. Tentokrát se mi této pocty dostalo premiérově jako hráči.

Co pro vás znamená tohle ocenění?
Určitě hodně. Řadím jej mezi mé největší úspěchy, protože je spojeno se ziskem titulu přeborníka okresu Klatovy ve čtyřhře a dvouhře i s postupem našeho družstva do divize, který se nám povedl konečně vybojovat po dlouhých letech úsilí. Zároveň je pro mne obrovskou motivací pro další práci.

Jak dlouho hrajete stolní tenis?
Asi dvacet let.

Změnila se hra za ty roky?
Výrazně. Je mnohem agresivnější, rychlejší, hraje se jiným stylem, prošly obměnou i tréninkové metody. Mnohem víc se trénuje, někteří hráči tráví u stolu i čtyři hodiny denně, což pak je zákonitě znát. Navíc výraznější progresivita nahrává mladším hráčům, kteří se tak začínají brzy prosazovat. Dříve, když třináctiletý kluk porazil třiceti čtyřicetiletého matadora, bylo spíš výjimkou, dnes už je to běžné.

Mládí vám tak hodně zatápí?
Dost. Jsou schopní mne porazit.

Stává se vám to často?
Jak kdy. Některé zápasy dokážu rozhodnout ve svůj prospěch zkušeností, ale stane se, že dravost mládí i chytrost přetlačí a v těch důležitějších zápasech zvítězí.

Co je vaší předností u zeleného stolu?
Asi forhend a dnes už také hra hlavou, víc u stolu přemýšlím.

A naopak slabinou?
Bekhendový úder, dříve se na něj nekladl takový důraz. Dnes je tomu jinak, bekhend se hraje mnohem víc a mladí toho využívají.

Jaké máte cíle pro letošní sezonu?
Prioritou je udržet v Klatovech divizní soutěž. To, když se povede, budu maximálně spokojený, a snad to nezakřiknu, když řeknu, že je to na velmi dobré cestě. To je největší cíl. Rád bych zase uspěl na nějakém turnaji.

A dostat se opět do společnosti nejúspěšnějších sportovců Pošumaví netoužíte?
Potěšilo by mne to, samozřejmě. Ale to už by byla taková třešnička na dortu, jak už jsem řekl, hlavní je záchrana našeho družstva v divizi.