Tento druh sportu se v poslední době těší nejen zvýšenému zájmu médií, ale i diváků a fanoušků. A díky tomu ho začíná dělat stále více mladých lidí. Jedním ze sportovců, který bojovému umění MMA totálně propadl, je klatovský fighter Martin Šíma (29), i když je pravda, že ten se v pomyslném „klubu rváčů“ ocitl již v brzkém věku. „Fakt mě to moc baví. Stačí, abych pár dní vynechal, a už jsem celý nesvůj,“ culí se.

Jak jste se k bojovému umění dostal? Co vás k němu táhlo? Proč se tomuto sportu věnujete? A hlavně, jaký konkrétní druh bojového sportu přesně děláte?
Už odmala mě bavily všechny druhy sportů. Začínal jsem s judem, karate, gitkem, a nakonec jsem skončil u bojového umění. Vždycky jsem byl tak trochu rváč (smích), a tak to netrvalo dlouho a ocitl jsem se v oktagonu. Fakt mě to moc baví, stačí pár dní vynechat a jsem hned nesvůj. Asi se zkrátka potřebuji někde vybít. Začínal jsem s disciplínou K1 (kickbox) a poslední tři roky se věnuji MMA (mixed martial arts). Jedná se o plnokontaktní sportovní disciplínu využívající kopy, údery, zápas vestoje a boj na zemi.

Pod jakým klubem a kterými trenéry se připravujete? Jaká je s nimi spolupráce? Co všechno vám jejich zkušenosti dávají? Jak vypadají vaše obvyklé tréninky?
V disciplíně K1 se připravuji pod vedením trenéra Václava Tomana, BJJ (brazilské jiu-jitsu) pod vedením trenéra Michala Krále a MMA s trenérem Petrem Macháčkem z pražského Hanumanu Gymu. Se všemi těmito pány si rozumím velmi dobře, máme spíše kamarádský vztah. Snažíme se sladit všechny styly dohromady tak, aby byl výsledek naší práce pozitivní. Trénuji šestkrát týdně a někdy, když to čas dovolí, to vyjde i na dvakrát denně. Alespoň dvakrát v týdnu se pak snažím jezdit na tréninky do Prahy.

Jaký byl váš rok 2018 z pohledu bojových umění? Čeho všeho jste se zúčastnil, jaké máte za sebou úspěchy?
Za rok 2018 jsem měl několik zápasů jak v disciplíně K1, tak i v MMA. Zúčastnil jsem se MČR v K1 a mezinárodního mistrovství. Z těchto dvou šampionátů jsem si odnesl titul mistra ČR a vicemistra České republiky.

Na začátku listopadu jste se společným týmem dvou hlavních českých asociací odcestoval do Bahrajnu na MS IMMAF (mezinárodní federace smíšených bojových umění) a WMMAA (světová asociace bojových umění). Bohužel jste skončil hned v prvním zápase se soupeřem z Ukrajiny, když jste prohrál na body. V čem vás tento protivník předčil?
Se soupeřem z Ukrajiny se mi moc dobře nezápasilo. Byl značně vyšší než já. Měl 193 cm, zatímco já disponuji pouze 167 cm. Byť se jednalo o stejnou váhovou kategorii (61,2 kg – pozn. autora). A proto zápas skončil na body pro mého protivníka.

Jaký je Bahrajn země? Jací jsou tam lidé? Stihl jste si projít okolí místa, kde se šampionát konal?
Bahrajn je krásná země, lide jsou tam vstřícní, pohostinní a laskaví. V době účasti na světových závodech jsem neměl možnost lépe tuto zemi poznat, ale určitě bych se tam chtěl v budoucnu vrátit a napravit to. Šampionát se konal v hlavním městě Bahrajnu Manámě.

Finančně to ale bylo jistě velmi náročné. Jak jste se tam vlastně dostal?
Letěl jsem tam s českou reprezentací a ta vše sponzoruje. Ale samozřejmě bych rád chtěl poděkovat také firmám pana Antonína Trefance a Dominika Bráníka za velkou finanční podporu.

Jak těžké je si udržet váhu pro dané zápasy? Jak dlouho se připravujete na zápas? Připravujete se třeba i podle soupeře a jeho vlastností?
Udržet váhu je pro mě těžké, snad těžší než samotný zápas, protože jsem velký jedlík a jídlo zbožňuji. Mám však velkou podporu své rodiny. Otec mě jezdí podporovat na zápasy. Přítelkyně mi dietně vaří, a proto danou váhu vždy splním. A naopak, když se můžu, jak se říká cpát, což se děje velmi málo, rád se zajedu pořádně najíst k mámě, která mi připraví to, co v dietě nemohu a přitom mám moc rád. Na samotný zápas se připravuji zhruba měsíc a půl, záleží podle toho, jakou mám aktuálně váhu. Na každého soupeře se pak připravuji individuálně podle jeho stylu boje.

Co vás čeká v roce 2019?
V tomto roce na mě čeká určitě několik zápasů, reprezentačních výjezdů a mám přislíbený zápas na XFN na Moravě v Brně.

Na konci uplynulého roku proběhl v O2 aréně XFN, kterého se zúčastnili přední čeští zápasníci. Sledoval jste ho? Je některý fighter vaším vzorem, případně proč?
XFN v O2 aréně jsem nesledoval, ale z médií jsem samozřejmě věděl výsledky. Žádného fightera za vzor nemám. Jsem hlavně rád sám sebou a pořád si jedu to svoje (směje se).