Rok 2019 byl pro členy dolanského klubu úspěšný. Celkem totiž karatisté pod vedením trenéra Tomáše Kotta přivezli z mezinárodních turnajů téměř šest desítek medailí.

PĚT MEDAILÍ V ÚVODNÍM PODNIKU SEZONY

Sezonu odstartovali na začátku března v Chodově, kde se konal mezinárodní turnaj Samurai Cup určený pro všechny plnokontaktní bojové sporty. Na této akci soutěžilo šest dolanských závodníků, kteří vybojovali pět cenných kovů. Zlato získali Jan Žák s Matějem Křepelem, stříbrnou medaili si domů odvezli Václav Wachtl a Klára Kottová. Medailí s leskem bronzu se blýskla také Eliška Kottová.

O dva týdny později proběhlo v Praze první ze čtyř tradičních kol Ligy kumite ČR karate Shinkiokushin, na které se představila více než stovka závodníků ze všech koutů republiky, ale i Německa a Polska.

Dolanský tým posilněný o úspěchy z chodovské akce v hlavním městě úřadoval i tentokrát. Eliška Kottová, Tomáš Poslík a Jan Žák vybojovali zlato, stříbrný kov za druhé místo pro změnu Matěj Křepel s Klárou Kottovou.

Na další akci, konkrétně na otevřeném mistrovství ČR karate Kyokushinkai v Hostinném, se dolanští válečníci blýskli ziskem šesti medailí. Eliška Kottová získala stříbro, Matěj Křepel bronz. Jan Žák s Alenou Wachtlovou ve svých kategoriích zvítězili. Klára Kottová, která vyhrála kategorii juniorek (16-17 let), navíc vybojovala senzační bronz také mezi ženami.

JAN ŽÁK SE STAL VICEMISTREM EVROPY

Zklamáním pro dolanský oddíl nebylo ani mistrovství Evropy KWU pořádané v Berlíně. V Německu se dařilo zejména Janu Žákovi, který se ve velké konkurenci stal vicemistrem Evropy.

8. června se konalo druhé kolo Ligy kumite ČR Shinkiokushin a dolanští karatisté v něm pokračovali v nastoleném trendu. Výsledkem byly čtyři zlaté, dvě stříbrné a jedna bronzová medaile.

Prázdniny si část dolanských bojovníků zpestřila mezinárodním soustředěním juniorů a dospělých pod vedením japonského shinana Mikata Taniguchiho. I s jeho přispěním složili Matěj Křepel s Klárou Kottovou mezinárodní zkoušky. Matěj získal modrý pásek se žlutým proužkem (7. kyu), Klára hnědý pásek (2. kyu).

Na začátku září se v nedalekých Klatovech konalo třetí kolo Ligy kumite ČR. Celé závody proběhly ve výborné atmosféře ze stran samotných aktérů i publika a Dolany v konkurenci celé řady týmů z ČR ostudu rozhodně neudělaly. Naopak. Zlato vybojovali Václav a Alena Wachtlovi, Tomáš Poslík a Jan Žák. Zkrátka ale neodjeli ani další. Matěj Křepel získal stříbro a bronz. Třetí nejcennější kov si na krk pověsily také nejstarší dolanské závodnice – Klára a Eliška Kottovy.

STYLOVÉ NAROZENINY

Povzbuzeni úspěchem, vyrazili karatisté 19. října na otevřený šampionát Bavorska (Bavarian Open), kde se sešli závodníci z deseti zemí, aby bojovali o titul. Protože byl turnaj určen pouze pro závodníky starší dvanácti let, byl dolanský tým tentokrát značně prořídlý. Matěj Křepel právě toho dne oslavil své 12. narozeniny, a byl tedy úplně nejmladším účastníkem tohoto prestižního turnaje. Křepel si ze sousední země odvezl krásný dárek v podobně bronzové medaile a poháru za třetí místo.

Zajímavé bylo sledovat zápolení v kategorii juniorek (15-16 let), ve kterém se do finále probojovaly dolanské sestry Klára a Eliška Kottovy.

Prvenství nakonec slavila Klára, která se tak stala mistryní Bavorska pro rok 2019.

Další medaile vybojovali dolanští karatisté v listopadovém World Unino „Young Lions“ Championship Kyokushin Karate v německém Dittelbrunnu a také na Pražském poháru, který se uskutečnil 16. listopadu.

Na závěr závodní sezony vyrazily Dolany do Debici v Polsku, kde reprezentovaly ČR na mistrovství Evropy WKB v plnokontaktním karate. Po loňských stříbrných medailích Kláry Kottové a Jana Žáka měly laťku postavenou velice vysoko. V sestavě Alena a Václav Wachtlovi, Jan Žák, Klára a Eliška Kottovy změřili mladí bojovníci z Dolan své síly s téměř sedmi sty závodníky z jednadvaceti různých zemí. Jan Žák vybojoval třetí místo a se svým předchozím evropským úspěchem si tedy příliš nezadal. Největší úspěch však slavila Alena Wachtlová, která ve své kategorii zvítězila, a stala se tak po mnoha letech první českou mistryní Evropy.

Autoři: Tomáš Kott, Martin Mangl