Všechno začalo před třemi roky, kdy se prvně z okresního kola probojovalo klatovské družstvo mladších žákyň do krajského finále. Už tehdy byla vůdčí osobností Karolína Zástěrová, která zůstala kapitánkou družstva dodnes a velmi často na sebe bere roli tvůrce hry, brání nejtěžší protihráčky. Velmi houževnatou hráčkou vnášející do hry klid a dobrou náladu je Tereza Vizingerová, která s Míšou Maryškovou patří mezi nejobětavější a nejběhavější hráčky. Vysokou podkošovou hráčkou, která na sebe několikrát vzala zodpovědnost posledních střel na koš a rozhodla tak například o postupu do semifinále, je Tereza Křiváčková. Pátou basketbalistkou týmu je dívka, která udělala největší pokrok za celé tři roky. Z neohrabané driblistky a ne moc dobré střelkyně se Barbora Holubová stala nejužitečnější hráčkou, která byla na republikovém finále zařazena do Allstar teamu. Lucie Tůmová si s týmem na basket odskočí, když zrovna nereprezentuje ČR v hasičském sportu. Další všestrannou sportovkyní , která doplňuje tým, je Anna Rubášová, florbalistka a stolní tenistka, která společně s Karolínou Zástěrovou přivezla z okresního kola ve stolním tenise stříbrnou a bronzovou medaili. Nikola Veselá je na tom stejně, kromě stolního tenisu je i výbornou atletkou.

Žákyně klatovské školy v Plánické ulici měly po dva roky možnost startovat na republikovém finále v basketbalu jako domácí pořadatelské družstvo a získat tak cenné zkušenosti, které letos proměnily v bronz.

Letošní školní basketbalovou sezónu družstvo započalo okresním kolem na domácí palubovce, kde jednoznačně zvítězilo. Poté už ho čekala cesta do Kožlan, kde se konalo krajské finále. Tak Klatovanky narazily na velmi těžké soupeřky z 21. ZŠ v Plzni. Zápas byl velmi dramatický, v posledních sekundách se Klatovy ujaly jednobodového vedení a dokázaly ho ubránit. Dalším krokem k postupu na republikové finále měla být kvalifikace, ale nakonec dvě družstva ze středočeského kraje vzdala a dívky z Klatov tak postoupily bez boje.

V republikovém finále byla družstva děvčat rozdělena do dvou skupin po třech. Klatovy sehrály první zápas proti Prostějovu. Osmibodová prohra 20:28 děvčata moc mrzela, ale záhy si chuť spravila ve druhém zápase. V něm klatovský tým celou dobu dotahoval dvou až čtyřbodový náskok soupeřek z Jičína, ale v závěru se podařilo vyrovnat a v posledních deseti sekundách vstřelila rozhodující míč z poměrně velké dálky Tereza Křiváčková na 22:20. Již postup do semifinále byl velkým úspěchem. V něm se klatovské hráčky střetly ve velmi vyrovnaném souboji s dívkami z Ústí nad Labem. Kvůli nepovedené poslední čtvrtině, kdy se jim nepodařilo skórovat, prohrály 20:30.

V souboji o třetí místo proti Prostějovu se Klatovankám dařilo hned od začátku. Vytvořily si až osmibodový náskok, ale ke konci soupeřky stáhly náskok na tři body, které se podařilo velmi precizní obranou ubránit. V tomto zápase byla největší oporou kapitánka družstva Karolína Zástěrová, která dala spoustu košů ze hry a poslední tři rozhodující koše z trestných hodů. Ukázala, že má pevné nervy a velmi přesnou mušku.

„Hráčky si byly vědomy jedinečností tohoto turnaje a jeho významem, protože hrály vždy naplno i přes různá zranění. Můj velký obdiv patří Míše Maryškové, která pravděpodobně dohrávala s naštípnutým prstem, který měla pevně zatejpovaný, ale i tak muselo každé chycení míče velmi bolet. Tereza Vizingerová odehrála celý turnaj s nataženým zadním stehenním svalem. Rád bych našim žákyním poděkoval za úžasnou reprezentaci naší školy i města Klatov. Poděkování patří také rodičům žákyň za to, že dívky vedou ke sportu a trenérům, kteří děvčata ty tři roky trénovali, za obětavou práci, kterou trenérská činnost je. Rád bych děvčatům popřál ještě mnoho takových zážitků a úspěchů, protože kdo se může pochlubit tím, že mu medaili předával sám Jiří Zídek, první Čech v NBA, nebo Eva Veselá reprezentantka a vítězka euroligy žen," uvedl za školu Václav Šelmát.