Nejstarší domácí soutěž pojede již svůj 50. ročník a organizátoři z Pošumavského auto moto klubu Klatovy vkládají velké úsilí do snahy o jeho úspěch. V letošním roce nastaly nečekané potíže s rychlostními zkouškami, což přípravy zpomalilo. V tuto chvíli však již je trať jasná.

Kvalitnímu sportovnímu zážitku by měly napomoci i změny v mistrovství České republiky, jehož je populární „Šumava" již desítky let tradiční součástí. Tyto změny umožňují start mnohem širšímu spektru vozů než v minulosti, k vidění by tak v Klatovech po letech měly být třeba i legendární speciály WRC, jejichž piloti budou chtít znepříjemnit obhajobu vítězství několikanásobnému mistrovi republiky Václavovi Pechovi, který nebude na startu ani tentokrát chybět.

Klatovští ale své letošní jubileum oslaví i za přítomnosti dalších legend. Jednak hodlají přizvat na návštěvu bývalé vítěze nejstarší domácí soutěže, jednak nově vypsali Rallye Šumava Legend, při které se krásné staré vozy budou prohánět po slavných tratích.

Nedílnou součástí sportovního víkendu bude také 24. Historic Vltava Rallye. Do Klatov se i tentokrát sjedou závodníci z celé Evropy, aby se na náročných tratích v podhůří Šumavy utkali při třetím podniku letošního evropského šampionátu rallye historických vozidel. Účast na 24. Historic Vltava Rallye by tentokrát měla být kvalitnější než vloni, kdy ji nepříjemně ovlivnily termínové kolize a letos již neexistující koeficienty. I přes tyto nepříznivé faktory byl v minulém roce k vidění velmi kvalitní sportovní boj, sváděný kromě posádek mistrovství Evropy také závodníky domácího šampionátu v čele s rychlým Jiřím Kalistou. Ten byl dokonce rychlejší než vítěz evropského hodnocení Švéd Myrsell, což by mohlo být pro všechny Seveřany velkou výzvou v letošním roce.

„Dobře víme, že nás nečeká nic snadného. Letos je vše pro nás ještě složitější už tím, že bychom rádi jubileum „Šumavy" oslavili opravdu důstojně. Navíc jsme se zejména na Strakonicku setkali s nepochopením některých místních obyvatel a zastupitelů, což nám dost zkomplikovalo sestavení tratí. Nakonec jsme byli nuceni plánovaný model trochu pozměnit, pro jezdce jsou proto připraveny některé odlišné úseky než v minulosti. Vimperskou etapu opět pojedeme v sobotu, na pátek jsou připraveny úseky v okolí Klatov. Celou soutěž zahajuje tradiční Klatovský okruh, pro který jsme připravili velkou změnu. Padesátý ročník „Šumavy" je to ideální příležitost k tomu, že se okruh letos pojede v opačném směru, což se ještě nezkoušelo. Věříme, že diváky i jezdce tato změna zaujme," uvedl ředitel obou rallye Jiří Valenta.