„Nechci dopadnout ještě hůř,“ vzpomínal Petr Vaněček, běžec ze Sušice, v nedávném rozhovoru pro Deník. V době příběhu o cestě pro další plechovku vážil téměř půl druhého metráku.

Pivo nakonec nedopil, šel spát a druhý den se pustil do práce. Nejprve začal rychle chodit a po čase, kdy už neměl 145 kilogramů živé váhy, začal pravidelně běhat. V běhu se Petr Vaněček našel. Teď každý víkend objíždí okresní, ale i republikové závody, ve kterých sbírá jeden úspěch za druhým.

Petr Vaněček.Petr Vaněček.Zdroj: Deník/Martin Mangl

V posledních dvou týdnech se sušický expres zúčastnil tří kvalitně obsazených akcí. A ne ledajakých. Nejprve absolvoval závod Světového poháru v běhu do vrchu v Jánských Lázních, kde v závodě na přibližně 22 kilometrů a s převýšením více než 1200 metrů obsadil v nabité konkurenci 29. místo.

Petr Vaněček.Petr Vaněček.Zdroj: Deník/Martin Mangl

„Do kopců to ještě šlo, ale z kopců a po rovině mi kluci utíkali, i když jsem měl čas něco okolo tří a půl minuty na jeden kilometr,“ usmíval se Petr Vaněček a narážel na fantastické výkony běžců z Mekky běžeckého vytrvalostního sportu – Keni, kteří se umístili na prvním i druhém místě.

„Fajn zkušenost, skvělá atmosféra. Snad jsem neudělal ostudu,“ řekl borec, který se o týden později vydal na jih Čech, kde se zúčastnil náročného Lipenského horského půlmaratonu.

Cyklistický závod Author Král Šumavy MTB, archiv.
Králi Šumavy se stali Rajchart s Cesnakovou. Příští ročník už bude zase v květnu

A hádejte, kdo na téhle nádherné, pestré a panoramatické trati kraloval? Ano, byl to právě Petr Vaněček, který úctyhodným časem (1:35:32) nedal svým konkurentům sebemenší šanci. „Někdo šel se mnou, ale pak se odpojil na osmičce a od té doby jsem zbyl sám. Dával jsem si pozor, abych nezabloudil, na to jsem totiž expert,“ smál se dvaatřicetiletý chlapík ze Sušice.

Petr Vaněček.Petr Vaněček.Zdroj: Miroslav Benda

Vaněček tak potvrdil, že se mu v jižní části země ležící v samotném srdci Evropy daří. V červenci tady totiž běžel i klasický půlmaraton v rámci Budějovických běhů. Na trati dlouhé 21,0975 kilometru si vytvořil nový osobní rekord a kvalifikoval se na republikový šampionát v půlmaratonu, který se uskuteční příští rok. „Že bych mohl v Budějovicích vyhrát, jsem nečekal. Šel jsem tam s tím, že bych chtěl závod zaběhnout pod hodinu dvacet, což se mi nakonec podařilo,“ řekl Vaněček.

Petr Vaněček ze Sušice.
Vážil téměř 150 kilogramů, ale rozhodl se změnit. Přestal pít a začal běhat

Své limity ale neustále posouvá. Z pátku na sobotu dokázal něco, na co si netroufne jen tak někdo. Zúčastnil se totiž slavné Beskydské sedmičky (B7), což je extrémní závod, horský ultramaraton a horský dálkový pochod, v Moravskoslezských Beskydech. V závodě, který letos absolvovalo tři tisíce lidí, skončil ve své věkové kategorii devětatřicátý. „Hrozný závod, málem jsem tam zahynul,“ vtipkoval Petr Vaněček.

Petr Vaněček.Petr Vaněček.Zdroj: Miroslav Benda

Na trati strávil téměř 17 hodin, zdolal vzdálenost 103,59 kilometrů a skoro šest tisíc výškových metrů. Bláznivé, heroické, neuvěřitelné. „Sáhl jsem si na úplné dno,“ popisoval Vaněček, který musel během ultrazávodu řešit několik problémů. „Třeba rozbitou čelovku ve dvě v noci nebo velkou krizi zhruba patnáct kilometrů před cílem,“ uvedl. Vše zvládl. Vyčerpaný, ale spokojený dorazil do cíle. „Příště alespoň o tři hodiny rychleji,“ přeje si.

Petr Vaněček vyhrál půlmaraton v rekordním čase.
Famózní Vaněček vyhrál půlmaraton v rekordním čase a splnil limit na MČR