Svěřenkyně trenéra Kena Scalabroniho porazily v sobotním duelu skupiny o 9. až 12. místo Švédsko jednoznačně 74:55 a v neděli si od 17.30 hodin zahrají závěrečný zápas o konečné 9. až 10. místo. Soupeřem bude Litva nebo Lotyšsko.

Češky se do bitvy se Seveřankami pustily s vervou a už v první čtvrtině si vypracovaly jedenáctibodový náskok (22:11). Další čtvrtinu sice ovládly Švédky těsným poměrem 16:15, ale před druhým dějstvím měly navrch stále domácí hráčky. Ty následně zvládly i třetí část hry, kterou vyhrály 20:15. Poslední čtvrtina nabídla fanouškům ve sportovní hale ZŠ Čapkova vyrovnanou bitvu. Soupeřky ze severu Evropy se sice snažily, ale národní tým Česka si vítězství již pohlídal a v závěru své vítězství nakonec ještě navýšil. V neděli se tak české juniorky na stejném místě od 17.30 hodin utkají v zápase o konečné 9. až 10. místo s lepším z dvojice Lotyšsko - Litva.

„Chvíli jsme si v sobotním utkání se Švédskem mysleli, že to půjde samo a ono to tak úplně nebylo. Na druhou stranu se snažíme o agresivní obranu, a to stojí spoustu sil. Vzhledem k tomu, že už je to šestý zápas na turnaji, tak síly viditelně ubývají. Udělali jsme nějaké chyby v obraně a z toho je zřejmě ten trochu vyšší počet obdržených bodů. Ale v těch chvílích, kdy byla obrana koncentrovaná, jsme soupeře k ničemu nepustili. Čeká nás posledních čtyřicet minut proti Lotyšsku nebo Litvě a chceme potvrdit, že tohle není skupina pro nás," řekl pro web basketbalové federace ČR asistent trenéra českých juniorek Pavel Kubálek.

Česko - Švédsko 74:55.Zdroj: fiba.basketball

RUSKO VE FINÁLE I PRVNÍ SESTUPUJÍCÍ

Prvním finalistou „českého“ šampionátu jsou basketbalistky Ruska, které v sobotu v dramatickém semifinálovém souboji zdolaly Belgii těsně 51:50. Sborná ve finále, které se hraje v neděli od 20.15 hodin na klatovském zimním stadionu, vyzve vítěze druhého semifinále mezi překvapením z Itálie a favorizovanou Francií.

Sobotní výsledky také rozhodly o prvních dvou sestupujících do divize B. O patro níž putují týmy Běloruska a Německa, které své sobotní zápasy nezvládly. A kdo bude třetím do party? To rozhodne nedělní vzájemný duel mezi Nizozemskem a Portugalskem. Tento zápas se hraje od 15.15 hodin na klatovském „zimáku“.

Česko – Švédsko 74:55

Čtvrtiny: 22:11, 15:16, 20:15, 17:13. Sestava a body ČR: Šípová 13, Vitulová 12, Dudáčková 10, Rylichová 9, Pospíšilová 7, Galíčková 6 , Rylichová 6, Sklenářová 5, Voráčková, Žílová 2, Šotolová 2, Tomancová.

Ostatní sobotní výsledky – skupina o 5. až 8. místo: Španělsko – Maďarsko 80:66, Srbsko – Polsko 70:47, skupina o 9. až 12. místo: Česko – Švédsko 74:55, Litva – Lotyšsko (hraje se až od 20.15 hodin), skupina o 13. až 16. místo: Bělorusko – Portugalsko 42:82, Německo – Nizozemsko 56:67, semifinále: Rusko – Belgie 51:50, Itálie – Francie (hraje se až od 20.15 hodin).