Od 5. do 8. května jsou zde totiž na programu dvě populární motoristické soutěže. Jubilejní 30. Historic Vltava Rallye, která se opět pojede společně s Rallye Šumava Klatovy, připravující se na svůj už 56. ročník. Ta bude coby nejstarší stále existující česká soutěž zařazena jako druhý díl národního šampionátu a již zmiňované klání historických vozidel bude zase druhou zastávkou českého i evropského šampionátu historických vozů.

close Z archivu Deníku: Blíží se 56. ročník Rallye Šumava info Zdroj: Tomáš Kanta zoom_in

Uzávěrka na přihlášení do obou soutěží je 25. dubna, ale už teď se startovní listina začíná pěkně zaplňovat. Především mezi historickými vozy nastal o přihlašování okamžitý zájem, zapsána je už také dvojice několikanásobných mistrů republiky Jan Frei – Petr Šlegl, pro které je ´Vltava´ domácí soutěží.

„Už jsou to čtyři roky, kdy jsme v Klatovech startovali naposledy, o to víc se těšíme,“ řekl prostřednictvím ziskové zprávy PAMK Klatovy (Pošumavský automotoklub) dvaatřicetiletý pilot.

„Tehdy nás hned v úvodu zklamala převodovka, po opravě jsme ale nastoupili do druhé etapy a v ní jsme v rámci MČR historických automobilů obsadili třetí příčku, v mezinárodním měření nám patřila sedmá pozice i před mnoha silnějšími vozy. Na takový výsledek bychom rádi navázali i letos, kdy jsme po delší době opět dali do kupy naši osvědčenou Škodu 130LR,“ prozradil.

close Z archivu Deníku: Blíží se 56. ročník Rallye Šumava info Zdroj: Tomáš Kanta zoom_in Z archivu Deníku: Blíží se 56. ročník Rallye Šumava

Ze zvláštních ustanovení soutěží lze vyčíst, že letošní klání historických automobilů bude mít třináct rychlostních testů, v nichž na piloty čeká přibližně 146 km. 56. ročník Rallye Šumava Klatovy bude mít opět dvě etapy a dvanáct rychlostních zkoušek o celkové délce 160,42 km, přičemž téměř deset kilometrů jezdci absolvují na šotolinovém povrchu, zbytek na asfaltu.

Velkou a monstrózně příjemnou změnou oproti loňsku bude fakt, že svátek motorsportu bude opět za přítomnosti diváků.

close Z archivu Deníku: Blíží se 56. ročník Rallye Šumava info Zdroj: Tomáš Kanta zoom_in

Předchozí 55. ročník Šumavy ovládl někdejší tovární jezdec Jan Kopecký, který na zdejších tratích triumfoval již pošesté v kariéře. První tři příčky obsadili jezdci s vozy Škoda Fabia Rally2 Evo, v dramatickém souboji o druhé místo porazil Jan Černý třetího Filipa Mareše o tři desetiny sekundy. Kopecký byl v cíli o půl minuty před nimi. Největší domácí hvězda Václav Pech mladší skončil s navigátorem Petrem Uhlem až devátý. Na zlato ztratil čtyři minuty.