Tato dvě města tak budou od 28. června svědky bojů šestnácti nejlepších týmů o titul mistra světa. V Plzni se bude hrát v Městské sportovní hale na Slovanech a v Klatovech na zimním stadionu.

Mistrovství světa kadetek se původně mělo konat na Slovensku, ale tamní federace se dostala do finančních potíží a nebylo jasné, jestli bude v její moci akci uspořádat „Takže se narychlo hledalo náhradní řešení. Muselo to být poblíž Slovenska a muselo to být v zemi, která se na mistrovství kvalifikovala," vysvětlil ředitel organizačního výboru a předseda BK Klatovy Stanislav Křiváček. Jelikož se české kadetky druhým místem na ME kvalifikovaly, do hledáčku se dostala i Česká republika. „Nejdůležitějším faktorem ale při rozhodování o náhradním pořadateli byla skutečnost, zda vybraný stát dokáže v extrémně krátké době dvou měsíců takhle prestižní akci uspořádat. Protože Česká basketbalová federace úspěšně pořádala v roce 2010 mistrovství světa žen a vloni mistrovství světa mužů U19, byli jsme osloveni, zda bychom byli schopni dát organizační tým opět dohromady a ujmout se pořadatelství. Kývli jsme na to a tým více než čtyřiceti lidí začal okamžitě pracovat," vysvětlil Křiváček.

O pořadatelství měla zájem i jiná města – např. Hradec Králové, Pardubice nebo Brno – ale značná část pořadatelského týmu je z Klatov, takže podle Křiváčka nebylo vhodné, aby tento tým, který má mimo jiné zkušenosti se zajišťováním zázemí českých domů na posledních pěti olympijských hrách, jel do jiného města, tam řídil místní lidi a vůbec zjišťoval, jak to funguje. „Mistrovství světa má svoje standardy, které musí být splněny, a jsou samozřejmě dopředu ze strany FIBA zkontrolovány a odsouhlaseny. Náš tým, ve kterém je i hodně členů klatovského basketbalového klubu, má s pořádáním podobných akcí zkušenosti a hlavně do toho má chuť, proto je to pro nás snazší," myslí si Křiváček. Ten by chtěl pozvat diváky nejen z řad basketbalistů. „Člověk až na vlastní oči vidí, že je to něco jiného, než si myslel. Je to prostě mimořádná sportovní akce pro všechny – sport na nejvyšší mezinárodní úrovni a zároveň svátek sportu v obou pořádajících městech," dodal ředitel.

Dvě skupiny

V Klatovech sehrají své zápasy týmy základních skupin A (Kanada, Česká republika, Maďarsko, Korea) a B (Brazílie, Egypt, Itálie, Španělsko). Následovat budou duely o konečné pořadí na 9. – 16. místě.

V plzeňské hale se představí týmy v základních skupinách C (Austrálie, Japonsko, Mexiko, Slovensko) a D (Čína, Francie, Mali, USA) následovat budou boje o 1. – 8. místo.

V základních skupinách se hraje systémem každý s každým (28. 6., 29. 6., 1. 7.). Pak je na pořadu 2. července osmifinále, kde hrají křížem družstva ze skupin A a B a ze skupin C a D. Tam se rozhodne, kdo bude hrát ve které skupině o konečné umístění.

Vstupenky na zápasy zajišťuje TIKETPRO na internetu a budou k dostání v pokladnách na zimním stadionu v Klatovech a v plzeňské hale.

„Jsou tři druhy jednodenních vstupenek. Vstupenka I. kategorie (VIP) je na tribunu na čtyři zápasy se vstupem na catering za 590 Kč, vstupenka II. kategorie na čtyři zápasy bez cateringu stojí 150 Kč a děti do 130 cm mají vstup zdarma. Další informace najdete na www.cbf.cz," informoval ředitel organizačního výboru Stanislav Křiváček.

Zápasy českého týmu v Klatovech

Česká republika – Korea (SO 28. 6., 18.00)

Maďarsko – Česká republika (NE 29. 6., 18.00)

Česká republika – Kanada (ÚT 1. 7., 18.00)

Osmifinále (ST 2. 7., 18.00)