Suverénně si v kvalifikaci kajakářek počínala vodní slalomářka Klubu vodních sportů Sušice Antonie Galušková, která už měla jistou reprezentaci před víkendovými závody. V Roudnici v sobotu vyhrála rozdílem třídy a v neděli po jedné chybě byla o jednu setinu sekundy třetí. Do nominací se jí započítaly tři výhry plus bonusové body za titul mistryně světa a druhé místo z mistrovství Evropy, které získala v minulém roce.

„V loňském roce jsem se při nominacích trápila až do posledního závodu. Letos to bylo lepší, protože jsem měla plusové body za medaile z mistrovství světa a Evropy a vyšly mi i první závody. Teď mi začne příprava na juniorské mistrovství světa v italské Ivrei. Povedla se mi i seniorská nominace, kde jsem skončila pátá. Měla bych díky tomu jet na dva světové poháry seniorů, kde budou nejlepší kajakářky světa. To bude super zkušenost,“ byla spokojena česká juniorská kajakářská jednička.

Vít Pohanka (uprostřed) z Kanoistického klubu Klatovy vyhrál v K1 poslední nominační závod do juniorské reprezentace 2018 v Roudnici nad Labem.Zdroj: Vladislav Galuška

Mezi kajakáři vstupoval do nominačních závodů s velkým očekáváním Vít Pohanka z Kanoistického klubu Klatovy, který měl za sebou zimní přípravu v teplých krajích spolu se sestrami Galuškovými. Nakonec se klatovský vodní slalomář mezi trojici nových reprezentantů nedostal, když skončil celkově na 4. místě. S nominacemi se však rozloučil vítězstvím v nedělním závodě, když v absolutním pořadí bez rozdílu věku skončil na 2. místě. Jeden bod získal ve třetím závodě Jakub Švejd z KVS Sušice.

Pohanka se společně s Denisem Wendlem z Vodáckého oddílu Horšovský Týn stali loni mistry světa v kategorii C2, ve které si zajistili reprezentaci i letos. Možnosti startu na ME se ale zřekli. Kategorie C2 byla Mezinárodní kanoistickou federací upozaděna, a proto se oba chtějí soustředit na individuální disciplíny. Pohanka se orientuje na K1 a Wendl na C1, ve které v nominačních závodech obsadil celkově šesté místo.

Dalším závodníkem horšovskotýnského klubu, který v juniorských nominačních závodech pravidelně bodoval, byla Alexandra Vrbová, která závodila na kajaku i kanoi. Lépe se jí vedlo v C1, kde ve čtvrtém závodě byla dokonce třetí a celkově se dělila o čtvrté místo. V kajaku si Vrbová vyjela devátou pozici.