Na mistrovství České republiky ve vodním slalomu, které se konalo na Paraplíčku na řece Jizeře u Železného Brodu, se sešlo 54 nejlepších mladých českých kajakářek. Antonie zvítězila na kajaku v kategorii do 14 let a zároveň vyhrála celý seriál českého poháru 2014. V neolympijské kategorii singlkanoe ji z bronzové pozice na páté místo odsunul nešťastný dotek na jedné z posledních branek.

Druhou závodnicí startující za oddíl KVS Sušice byla Kateřina Šprdlíková, rovněž třináctiletá naděje. Ta se na singlkanoi v kategorii žákyň starších umístila na 13. místě a na kajaku na pěkném 21. místě. Obě dvě dívky jsou v kategorii žákyň starších prvním rokem a budou v této kategorii startovat ještě příští rok.
Trenér tušil úspěch

„Na mistrovství České republiky jsme měli jet se třemi dětmi a tušil jsem, že ostudu neuděláme. Škoda, že Kuba Švejd, který by byl velmi pravděpodobně v první desítce kategorie žáci starší, dostal ve čtvrtek teplotu a musel zalehnout do postele. Mile mě na mistrovství překvapila Kačka Šprdlíková, která v letošním roce české poháry žáků nejezdila a byla proto pro mnoho lidí neznámou závodnicí. Pár trenérů se mě ptalo, kdo je to ta dívka s tou desítkou. Je hezké se na Kačku dívat, jak se ladně proplétá mezi brankami. Škoda dvou doteků v první jízdě, mohla být o pěkných pár míst lepší. Od Toničky se už na druhou stranu něco málo čekalo, i když na zlato by ji tipoval málokdo. Když jsem jí ale sledoval na posledních trénincích před mistrovstvím, bylo mi jasné, že může překvapit. Tonička často používá záběry a pohyby, které vidí u Karolíny nebo u starších závodníků. Pak se člověk asi ani nemůže divit, když toho 45kilového chrousta vidí na stupních vítězů," pochválil obě své svěřenkyně trenér Vladislav Galuška.

Rada pomohla

Antonie tak poprvé vystoupila ze stínu své slavnější sestry Karolíny. „Ani jsem neočekávala, že vyhraji. Přála jsem si ale aspoň třetí místo. Evu Říhovou a Míšu Duškovou z USK Praha je fakt těžké porazit. Dostala jsem těsně před startem od taťky zprávu, že se trochu změnila voda a že mám jet branky číslo 4, 7 a 17 na riskantní „odhoz" (odhoz je speciální technika průjezdu protivodné branky – pozn. autora). Moc se mě nechtělo, abych to nepokazila, ale nakonec jsem to zkusila. Všechny branky se mně povedlo projet dobře, před cílem jsem si říkala, že jsem ty tři brány díky odhozu jela o dost rychleji než ostatní holky a že bych možná mohla vyhrát," popsala svoji zlatou jízdu talentovaná tedražická kajakářka, která dodal, že po projetí cílem jen slyšela: „Tonička Galušková se stává mistryní České republiky. To prý bylo asi nejhezčí.

Jde ve stopách sestry Karolíny

A jaké to pro ni je, když ji srovnávají se sestrou Karolínou? „Nevadí mi to. Asi ale bude těžké jezdit jako ona. Kája na té trati před sedmi lety vyhrála svoje první mistrovství České republiky žáků a já teď taky. A za pár let tady třeba vyhraje moje malá ségra Bára a budou ji srovnávat zase se mnou. Kája se za mnou na mistrovství přijela podívat, radila mi, běžela při mně a fandila mi. Ona letos vyhrála zlatou medaili na mistrovství republiky dospělých a já jsem moc ráda, že mám stejnou jako ona."