Vše začne v pátek 29. července večer předstartovní show, která se kvůli stavebním pracím přesunula z náměstí na parkoviště u kina Otava. K vidění bude přes dvacet vybraných posádek. Ve 22 hodin vše ukončí ohňostroj, aby se tam první posádky sešly opět ráno v půl deváté. To je naplánován slavnostní start soutěže.

RZ 1 (RZ 4) NEHODIV – STRÁŽOVICE

První rychlostní zkouškou (RZ) bude tradiční strážovický test, v letošním roce se startem v Nehodivě. Hned po startu následuje velmi přehledný divácký úsek v obci. K vidění bude pravá zatáčka po startu a následující rychlá levá. Na náves se posádky vrátí velmi ostrým levým „vracákem" přes hranu. Následuje prudký sjezd a ostré pravé odbočení ven z obce. Pro diváky budou připraveny prostory uprostřed návsi ve stínu lip a na svazích na protější straně, které slouží jako přírodní tribuna. Přístup lze doporučit od obce Štipoklasy s parkováním téměř u trati RZ. Přístup od obce Myslív bude povolen pouze pěšky kolem startu RZ (cca 500 metrů).

Následuje rychlá pasáž plná zatáček až do obce Loužná. Tam po rychlém příjezdu trať odbočuje nejprve doleva a poté prudce doprava. Přístup je možný po místní komunikaci od Myslívského rybníka. Místa pro diváky je tu dost, nelze však zaručit komfort, který nabízejí oficiální divácká místa. Z Loužné začíná uskákaný úsek na rychlém asfaltu až před obec Strážovice. Tam se trať napojí na hlavní silnici velmi rychlým odbočením vlevo. Pohodlný přístup je možný od Plánice. Přístup diváků z obce Strážovice nebude během zkoušky možný.

Ve Strážovicích bude připraveno další atraktivní místo pro diváky. Po rychlém příjezdu následuje ostré levé odbočení na šotolinu pod rybníčkem. Další velmi ostré pravé odbočení posádky vrátí na asfaltovou komunikaci. Oproti minulým létům je celý prostor vyřezaný a přehlednější. Také pro diváky je připraveno více místa. Přístup je možný od Pačejova nádraží. Do cíle již zbývá jen několik rychlých zatáček se zrádným horizontem, cíl RZ se nachází nad Neprochovy.

RZ 2 (RZ 6) ČEČELOVICE – 
ČEČELOVICE

Odtud posádky zamíří na nejtěžší rychlostní zkoušku Čečelovice – Čečelovice. Úvodní pasáž před obec Mečichov je přístupná pouze pěšky. Jsou tam osetá pole a prostoru pro sledování soutěžních posádek je málo, proto se divákům nedoporučuje.

Před Mečichovem posádky projedou velmi úzkým a pomalým úvozem, aby se dostaly na oblíbené divácké místo na mečichovské návsi. Tam je připraven objezd ostrůvku, kde nebude nouze o atraktivní smyky. Pohodlný přístup je tam od Hlupína a od nedaleké RZ „Muničák" s parkováním v Mečichově v těsné blízkosti diváckého místa. Také přejezd odtud na další RZ do Třebohostic lze divákům doporučit. Zkouška pokračuje po úzké, divácky nepřehledné komunikaci až do místa, kde se soutěžní vozidla navzájem potkávají. Tam je sice možné posádky sledovat ve dvojím průjezdu, místo je však hodně zarostlé a kvůli zemědělským plodinám je tam prostoru pro diváky velmi málo. Přístup bude navíc možný pouze pěšky.

Následuje průjezd obcí Bratronice. Tam je snadný přístup a prostor pro diváky. Průjezd obcí je však divácky nezajímavý a neatraktivní. Rychlé „protahováky" do Záboří jsou kvůli zemědělskému porostu divácky nepřístupné. V obci Záboří bude připraveno tradiční divácké místo s dvěma přírodními retardéry, občerstvením i dobrým diváckým přístupem přes Lažánky. Za obcí posádky opět odbočí na úzkou komunikaci, po které pokračují až do cíle před obcí Čečelovice. Tento úsek je divácky obtížně přístupný.

RZ 3 (RZ 7) DOUBRAVICE – LESKOVICE

Následovat bude servisní přestávka na letišti v obci Pole. Tam je pro diváky dostatek prostoru i parkovacích míst. Jako třetí v pořadí následuje rychlostní zkouška Doubravice – Leskovice. Úvodní úsek se vrací do itineráře po několika letech. Po rychlejším začátku následuje obtížný sjezd do obce Třebohostice dlouhou pravou zatáčkou. Tam začíná nové velmi atraktivní divácké místo. Ostrou levou zatáčkou se posádky dostanou na hlavní komunikaci. Tu následně opustí ostrým pravým odbočením. Po průjezdu místní komunikace kolem kapličky se opět vrátí na hlavní silnici širokou „vracečkou". Divácké prostory jsou vymezeny na bezpečných místech, avšak v těsné blízkosti trati. Přístup sem je možný hned několika způsoby od Hlupína, Nahošína nebo od Strakonic.

Následuje rychlejší pasáž do Chrášťovic, zpomalená dvěma retardéry. V Chrášťovicích následuje po rychlém příjezdu ostré odbočení vlevo přes velkou hranu a technická pasáž ve výjezdu z obce. Vše je možné sledovat z přírodní tribuny v bezprostřední blízkosti tratě. Velmi dobrý přístup je sem od Strakonic, pořadatelé ale žádají diváky, aby parkovali na místních komunikacích v obci a ne na příjezdové komunikaci. Jde totiž o výjezd sanitky z RZ.

Zbývající úsek do cíle RZ vede po úzké místní komunikaci s obtížným sjezdem do cíle, tam však není žádné bezpečné místo pro diváky kvůli vzrostlé vegetaci.

RZ 5 (RZ 8) HORAŽĎOVICE PŘ. – KOMUŠÍN

Až po úspěšném zdolání druhého průjezdu strážovické RZ čeká na posádky zrádný úsek u Horažďovic zvaný Muničák. V letošním roce startuje v Horažďovicích předměstí. Úvodní rychlý úsek do bývalého vojenského prostoru je divácky nepřístupný. Samotný průjezd prostorem s atraktivní pasáží na parkovišti je dostupný pouze pěšky. Přístup od obce Babín bude na přání obyvatel uzavřen a kontrolován Policií ČR. Do „Muničáku" tedy bude přístup výhradně pěšky.

Po výjezdu z prostoru následuje rychlá pasáž lesem až k diváckému místu s odbočením na hlavní komunikaci. Toto divácké místo nabídne přehledný úsek s několika zatáčkami na lesní cestě a obtížné odbočení na asfaltovou komunikaci. Hodně bude záležet, jak se podaří sklidit zemědělské plodiny. Prostoru pro diváky bude každopádně dost. Komplikovanější bude v letošním roce parkování na komunikaci od Horažďovic a od Mečichova. Příjezdová komunikace slouží jako dlouhodobá objížďka. Parkování bude možné pouze po pravé straně. Teď už do cíle zbývá pouze několik rychlých zatáček. Kdo se dostane v druhém průjezdu až sem, bude mít pačejovskou rally zdárně za sebou.

Pořadatelé vybrali velké množství diváckých míst. Na nich je vše podřízeno divákům a bezpečnému sledování soutěžních vozidel. Kdo navštíví tato divácká místa, nemusí mít strach, že bude stát příliš daleko od trati a přijde tak o sportovní zážitek. Pořadatelé tedy doporučují navštívit oficiální divácká místa, kde si každý svůj úsek najde, jednoduše přijede i odjede a může se tam i občerstvit.

Harmonogram rally:
Start Horažďovice u kina (1. jezdec v 8:30 hod)
RZ 1 Nehodiv – Strážovice (8:58)
RZ 2 Čečelovice – Čečelovice (9:40)
RZ 3 Doubravice – Leskovice (11:45)
RZ 4 Nehodiv – Strážovice (12:50)
RZ 5 Horažďovice př. – Komušín (13.20)
RZ 6 Čečelovice – Čečelovice (13:40)
RZ 7 Doubravice – Leskovice 15:15)
RZ 8 Horažďovice př. – Komušín 16:35)
Cíl Horažďovice u kina (17:00, cílová rampa 17:20)

Miroslav Žitník ml., zpravodaj rally