Právě dnes po deváté hodině ráno v tomto školní roce naposled se začne šachový potěr scházet v prostorách Domu dětí a mládeže v Klatovech, aby usedl k závěrečnému dílu seriálu Klatovské věže.
Duší tradiční akce je výborná klatovská hráčka Kateřina Čedíková, která předává své bohaté zkušenosti nasbírané nejen u tuzemských, ale i u zahraničních šachovnic, mladým hráčům. A také díky Kateřině Čedíkové Klatovská věž získává na věhlase, což dokazuje rostoucí zájem o ni. A my jsme si především o Klatovské věži s Kateřinou Čedíkovou povídali.

Představíte nám Klatovskou věž?
Je to turnaj pro začínající šachisty, a proto se snažíme i regulovat účast těch, kteří už se této soutěže několikrát zúčastnili anebo případně omezujeme účast hráčů s vyšší výkonností. Jinak by turnaj už nesplňoval svůj účel. Turnaj se hraje ve třech kategoriích: mateřské školy, 1. – 4. a 5. – 9. třída základních škol. Čítá celkem pět klání na různých místech. Začínali jsme v Klatovech, druhé bylo v Plzni, třetí v Plané, čtvrté opět v Plzni a dnešní páté v Klatovech. Letošní novinkou Klatovské věže je nadstavba určená jen nejmenším začátečníkům z mateřských škol.

Jaký klíč určuje vítěze věže?
Hodnotíme jednotlivé kategorie v jednotlivých turnajích. Do celkového hodnocení se pak započítávají tři nejlepší výsledky. Hráči jsou ocenění po〜dle umístění, počet získaných bodů je samozřejmě odstupňován, poslední bodovanou příčkou je dvanácté místo.

Turnaj je organizačně rozložený po celém regionu. Proč tedy nese název Klatovská věž?
Myšlenka něco takového uspořádat vznikla v Klatovech a název se ponechal, i když se v současnosti na něm organizačně podílí šachisté z různých míst našeho regionu.

Je o turnaj zájem?
Klatovská věž už má asi zvuk, tohle turnajové měření sil se rozkřiklo a na první turnaj tohoto školního roku přišlo dokonce úctyhodných 57 dětí. Tento rekordní počet nás docela zaskočil, málem jsme se nevešli do připravených prostor. Ale nakonec jsme to zvládli. Zájem mne moc těší.

Slouží Klatovská věž také k vyhledávání talentů?
Někdy možná ano, ale většina dětí už někde v nějakém klubu či oddílu hraje.

Sama jste aktivní hráčkou a ještě vám leží na bedrech povinnosti spojené s organizací Klatovské věže. Dá se to zvládnout?
Dá. Je ale pravda, že vždycky před startem turnaje si říkám, to budou zase starostí, hlavně na začátku a na konci, to je největší frmol. Ale když pak člověk do toho vklouzne a na konci vidí ty spokojené děti a jejich rozzářené oči, hlavně když rozdávám ceny, říkám si, zase to za to stálo. A jsem moc ráda, že jsem pro drobotinu a mladé něco takového uspořádala.

V tomto školním roce pořádáte už pátý ročník Klatovské věže. To dává prostor určitému bilancování, hodnocení a závěrům. Mění se úroveň mládežnického šachu?
Jde trošku nahoru. Je to i tím, že funguje řada šachových klubů a oddílů, které mladé hráče kvalitně vychovávají a trpělivě s nimi pracují.

Byla jste zaskočena a mile překvapena rekordní účastí na prvním turnaji Klatovské věže. Je o šachy zájem všeobecně?
Je, nouzi o potěr v žádném případě nemáme, a pokud vím, ani jiné oddíly.

To vám mohou jiné druhy sportu závidět. Čím si vysvětlujete zájem mladých o šachy?
Snad tím, že šachy jsou velmi nenáročným sportem, a to především s hlediska finančního. Jedinými výdaji jsou náklady na cestování, není potřeba nějakého materiálu ani žádných speciálních tréninkových prostor. Člověku stačí opravdu jen ta šachovnice.