Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Badminton je krásná, elegantní hra, tvrdí Jiří Touš z Plánice

PLÁNICE/KLATOVY - Turnaj v badmintonu, pořádaný členy Badmintonového klubu Plánice, do sportovní haly na Vodojemu v Klatovech včera přilákal víc než tři desítky neregistrovaných hráčů.

21.4.2008
SDÍLEJ:

NADĚJE. Pláničtí badmintonisté myslí na budoucnost a proto se trpělivě věnují mladým. Vzadu zleva stojí: Lenka Šebestíková, Vladimír Čipera, Michal Čipera; vpředu zleva jsou: František Touš, Martin Čipera, Nikola Heřmanová a Tomáš Heřman.Foto: DENÍK/Yvetta Musílková

Mnohé možná překvapí, že badminton se v rodišti Františka Křižíka hraje už osm let. Jedním z těch, kteří za to mohou, je devětatřicetiletý Jiří Touš z Plánice.

Proč jste si vybral právě badminton? Nepatří právě mezi nejpopulárnější sporty u nás.
Badminton proto, že je to bezkontaktní sport, je to velice elegantní, krásná hra.

Odrazovým můstkem k badmintonu byl u vás tenis, který by se mohl zdát podobný?
Tenis jsem nikdy v životě nehrál, dodnes ani nevím, jak se například počítá. Cvičíval jsem jen s dětmi, léta. A jednou jsme se sešli na badminton.

Badminton není v Pošumaví právě rozšířený. Jaké byly začátky?
Hodně těžké. Ani jsme nevěděli, jak vysoko máme dát síť, jak velký má být kurt. Informace jsme čerpali z internetu, převážně. Tam jsme sehnali prvotně pravidla, zjišťovali jsme, jakou pálku máme koupit, jakým míčkem (košíčkem) hrát, takže jsme samouci. Začali jsme v roce 2000. Nevýhodou je, že badminton není tak známý a rozšířený jako například fotbal, a tak ani není tolik televizních přenosů, při nichž by se také dalo leccos odkoukat. Proto jsme také rádi, že jsme navázali spolupráci s badmintonisty z Lázní Kynžvart, což je velkým přínosem. Měření sil s nimi nás zase motivuje dál pro další práci, pro zdokonalování.

Kdo stál u začátků plánického badmintonu?
Já a Pavel Košťálek. To ale bylo málo pro to, abychom se badminton hrát naučili. Dopracovali jsme se k nějaké technice. Ale po nějaké době výkonnost stagnovala, ten náš hráčský vývoj se zastavil a potřebovali jsme proto nějaký nový impuls, přinést do našeho snažení něco nového, a tak jsme zlanařili další. Přišel Miroslav Čipera, Ladislav Čipera Karel Kříž a ti nám vnesli nový vítr do plachet. Také proto jsme dnes tam, kde jsme. Je to nádherná týmová hra, učíme se jeden od druhého. Nevýhodou bylo, že jsme neměli žádného trenéra.

Myslíte i na budoucnost, máte spoustu mladých?
Snažíme se zapojit děti. I vlastní Jednak je krásné s nimi být, trávit s nimi čas, a také jsme rádi, že se věnují sportování, dělají něco užitečného, smysluplného.

Kolik je vás?
Badmintonový klub Sokol Plánice čítá osm dospělých a osm dětí.

Jak vy jste se dostal k badmintonu?
Sešel jsem se s kamarádem v hospodě a řeč přišla na badminton. Ale nevzplanula žádná vášeň, prostě mě zaujal. Mám rád sport všeobecně.

Musíte hrát jen v hale?
Pokud se chce už hrát na body, venku to nejde. Zkoušeli jsme to, ale stačí troška větru a regulérnost je fuč.

Co je vaším cílem?
Pro nás je nejdůležitější pravidelně chodit do tělocvičny a rozhýbat tělo. Pro mě osobně naučit hrát badminton děti a také tomu všemu dát určitou fazonu, pozvedout tohle krásné sportovní odvětví. Největší cíl má Míra Čipera, je zapálený a tnejraději by hrál mistrovství světa.

Co musí mít dobrý hráč?
Musí být koncentrovaný, aby byl dobrý, pravidelně trénovat, vlastnit pořádně vybavení, obuv, pálku a pak mít obrovskou chuť hrát. Badmintonista musí být vytrvalý, tato hra vyžaduje velký nápor na fyzičku. Pro mě je krásný tím, že vyžaduje komplexní souhru.

Hrajete dvouhry i čtyřhry?
Samozřejmě, a každá má něco do sebe. Dvouhra je o tom odevzdat se, je tam člověk sám. čtyřhra je týmová práce, která hráče prověří, jak je schopný v týmu obstát.

Jaká jsou pravidla badmintonu?
Před dvěma lety se pravidla změnila, nyní se počítá po jedné do jedenadvaceti, kdo dřív dosáhne této cifry vítězí. Dřív se hrálo na ztráty. Podává se křížem, jiné hřiště je na dvouhru, jiné na čtyřhru.

Je šance, že se badminton dostane i do jiných míst Pošumaví?
Pravidelně hrajeme s badmintonisty z Lázní Kynžvart, i v Klatovech. Poptáváme se a je vidět zájem. Není to finančně náročný sport. Možná je řada organizací zabývajících se badmintonem, ale neví se o tom. Byli bychom proto rádi, kdyby nás další příznivci badmintonu kontaktovali, mohli bychom se dát dohromady.


Výsledky nedělní badmintonové Velké ceny Plánice přineseme v průběhu tohoto týdne.

Autor: Yvetta Musílková

21.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda u Bukováku, tři zranění.
17

Při dvou nehodách na Klatovsku se zranilo celkem šest lidí

Miloš Zeman v Domažlicích
20

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Pomůžete zasláním dvacetikoruny

Sušice – Dvacka za dvacku. Tak se jmenuje unikátní akce na pomoc opuštěným a týraným zvířatům, ve které může pomoci opravdu každý. V říjnu byl vybrán sušický útulek Šance pro kočku, z. s.

Naši prvňáci ze ZŠ Nýrsko, Školní ulice a ZŠ Nýrsko, Komenského ulice

Klatovsko - Ve středu 18. října najdete v Klatovském deníku prvňáky ze ZŠ Nýrsko, Školní ulice a ZŠ Nýrsko, Komenského ulice. Nezapomeňte si koupit noviny.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Opilý Sušičan napadl přítelkyni, skončil na záchytce

Sušice – V sobotu krátce před půlnocí přijali policisté na tísňové lince oznámení o slovním napadení a rušení nočního klidu, ke kterému došlo v Sušici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení