Neuvěřitelně dramatická situace v boji o udržení nastala ve 2. lize v šachu, když třetím sestupujícím mohl být kdokoliv ze čtveřice Klatovy, Příbram, Sokol Plzeň a Viktoria Žižkov. V přímém souboji Příbram hostila Klatovy a bylo jasné, že hosté k jistotě potřebují zvítězit, domácím stačila remíza.

Příbram – Klatovy 5,5:2,5.

Klatovy daly v zápase přednost mládí, když za chybějící manžele Eretovi zaskočil Michal Škut a Václav Jonáš a právě Michal sehrál vynikající partii a po důkladné domácí přípravě donutil tah před matem již v 18. tahu soupeře kapitulovat a přivedl hosty do vedení 1:0. Brzo zvýšili hosté na 2:0, když si s mnohem zkušenějším soupeřem poradil poměrně hladce Pavel Šott. I ostatní partie v tu chvíli vypadaly velmi nadějně, k jistotě udržení Klatovy potřebovaly získat ještě 2,5 bodu. Na 3:0 zvýšil ve velice ostré, nejasné a zajímavé partii Jindřich Havlík, který obětoval materiál, soupeřův král byl však příliš slabý, aby odolal ataku klatovského hráče. Čtvrtý bod přidala Kristýna Havlíková, která proti silnému soupeři udržela materiální převahu, odolala útoku a zvítězila.

Mezitím sice Příbram docílila prvního bodu, když po skvěle sehraném začátku nedokázal Vašek Jonáš soupeře „dorazit“, ten se mu vysmekl a Klatovana potrestal. Ve zbývajících 3 partiích při vedení 4:1, stačilo Klatovům získat jediný půlbod, což se vcelku brzo podařilo, když v souboji kapitánů uspěl Karel Nováček, který poziční převahu ze zahájení zužitkoval v zisk pěšce a posléze v koncovce i celé partie. Domácí korigovali, když na 1. šachovnici hrající Katka Čedíková neudržela v koncovce remízu se svým zkušenějším soupeřem, v poslední partii se Michal Novák rozešel smírně se soupeřem a stanovil pro Klatovy nečekané, ale zasloužené skóre znamenající záchranu v soutěži.

(kn)