A že extraligová premiéra nebude rozhodně procházkou růžovým sadem, je jasné i jednomu z nově vytvořené dvojice hrajících trenérů NK Janovice a vedoucímu mužstva v jedné osobě Vladimíru Kasíkovi.

S jakým cílem jdete do nohejbalové extraligy?
Především chceme poznat soutěž a zabydlet se v ní. Rozhodně to nebude nic jednoduchého, protože extraliga je velmi kvalitní. Nám v lize za poslední tři sezony vycházelo, na co jsme sáhli. Tak uvidíme, jak se s náročnější soutěží vyrovnáme.
Nemáte obavy z toho, že by případné neúspěchy vzaly hráčům vítr z plachet?
Je těžké dnes něco předpovídat. Ale naši hráči jsou psychicky velmi odolní, věřím, že je hned tak něco nezlomí, že případné neúspěchy ustojí. Vypjaté situace potřebují, v nich se dokážou vybičovat k maximálnímu výkonu, což nejednou v minulé sezoně dokázali. A asi stejné to bude i v roli extraligového nováčka.

Posílili jste?
Z Bílé Hory k nám přestoupil Petr Turek. Jedná se o nahrávače polaře, který má bohaté extraligové i reprezentační zkušenosti. Myslím, že bude opravdovou posilou.

Ale v hledáčku jste měli víc nových tváří.
Chtěli jsme ještě posílit o smečaře, ranaře. Měli jsme vytipované nějaké hráče, ale bohužel z plánů sešlo.

Důvodem byly finanční prostředky?
To ne, i když musím přiznat, že s vyšší soutěží přišly i vyšší náklady. Náš rozpočet na sezonu činí už na čtvrt milionu korun. Nejvíc spolyká cestovné rozhodčích a týmu. Ale sezonu máme finančně zajištěnou, za což můžeme děkovat našim sponzorům a také Městskému úřadu v Janovicích, který nám vychází maximálně vstříc. Ale abych se vrátil k otázce, důvodem absence dalších posil nebyly peníze, ale velká vzdálenost. Cestování do Janovic by bylo pro tyto hráče neúnosné.

Na které hráče především se tak budete spoléhat?
Po zimní přípravě a několika turnajích a přátelských zápasech se vykrystalizovala základní sestava. Už zmiňovaný Petr Turek bude určitě vhodně doplňovat Jiřího Macuru a Martina Franice, to je první trojice. Druhá trojice Martin Bohatý, Daniel Růžička a Zdeněk Škabroud zraje už od loňska. Připraven bude zkušený nohejbalista a teď už hrající člen trenérské dvojice Borek Včala. Trojice jsou vyrovnané. Spoléhat se budeme na útoku nebezpečného Jiřího Macuru a Zdeňka Škabrouda, zdárně jim určitě budou sekundovat ostatní, hodně si slibujeme od dvojice Macura, Franic. V širším kádru máme další hráče, kteří jsou připraveni v případě potřeby nastoupit.

Zmínil jste přátelská utkání a turnaje v rámci zimní přípravy. Už jejich výsledky naznačily, zda budete v extralize hrát důstojnou roli?
Některé výsledky byly hodně povzbudivé. Zmíním dva turnaje. V Praze na Pankráci při prosincové Poslední smeči náš tým v semifinálové skupině například dokázal remizovat se slovenskou reprezentací. Generálkou na extraligový start byl Evropský pohár v Litomyšli, kde naši hráči v těžké konkurenci 32 účastníků vybojovali výborné páté místo.

Jste nováčkem v soutěži. Myslíte, že tato role vám může hrát trochu do karet, nebo naopak bude nevýhodou?
Těžko říci. Soupeři nás třeba právě z tohoto důvodu mohou podcenit, ale také nemusí. Jsou to týmy nabité opravdu kvalitními a především zkušenými hráči. My jsme pro ně velkou neznámou, ale totéž platí i naopak. Jak už jsem řekl, nesmíme se nechat odradit případnými neúspěchy. Jak to vše ustojíme, bude hodně důležité.

Jaro, léto i podzim se určitě zeptají, co jste dělali v zimě? Jaká byla příprava?
Hráči měli naordinovanou individuální fyzickou přípravu. My jsme společně trénovali od loňského prosince, pracovali jsme na herní činnosti, pilovali jsme taktiku. Scházeli jsme se pouze jedenkrát týdně, a to o víkendech. Nedokázali jsme se především kvůli pracovním povinnostem dát dohromady v průběhu pracovního týdne, natož pak víckrát.

Jak vy vidíte své soky?
Extraliga je velmi kvalitní soutěží. Jejími aktéry jsou výborní nohejbalisté. Od týmů Karlových Varů a Modřic, které jsou nabité reprezentanty, se budeme spíš asi učit a budeme se snažit, abychom z kurtu odešli se ctí a ne s velkým výpraskem. Ale například Vyškov a další nováček ze Žatce budou pro nás určitě hratelní. Utkání s nimi budou hodně důležitá, v nich bychom mohli urvat nějaký bod.

Dnes zajíždíte do Čakovic, zítra hostíte v předehrávce Vyškov. Brousíte si už zuby na první extraligové body?
V Čakovicích můžeme asi jen překvapit. Náš dnešní soupeř disponuje kvalitním kádrem, jehož základem je sourozenecká dvojice Suchých, na níž Čakovičtí staví. Ale zítra bychom chtěli doma ve sportovní hale na Vodojemu v Klatovech, kde hrajeme od 10.00 hodin, Vyškov porazit.

Jaká je nálada v týmu před premiérovým extraligovým startem?
Všichni se těší, jsou nažhavení. Budeme kompletní a já věřím, že forma všech hráčů bude teď už jen gradovat. Velmi slibně vypadá především Martin Bohatý, který si v přípravě vedl velice dobře a oproti loňsku udělal značný výkonnostní pokrok.

Vy jste měli v hledáčku vytipované posily, Je možné, že si nějaký klub vyhlédne vašeho hráče. Nebojíte se případné ztráty některé z opor?
Podle mých informací jsou u nás zatím hráči spokojeni. Je to skvělá parta. Ale člověk nemá nikdy říkat nikdy. Možné je všechno, ovšem to bychom řešili, až by taková situace nastala. Záleželo by na mnoha dalších okolnostech.

Myslíte v Janovicích na budoucnost? Vychováváte si mladé hráče?
Je skutečností, že jsme zrušili B tým, jehož hráči měli zcela odlišný přístup než takový, jaký se od nich čekal. Ale musím připomenout, že nám velmi dobře funguje dorostenecké družstvo. V šestičlenném kádru jsou tři velmi šikovní hráči. Ovšem dorostenecká kategorie je komplikovaná, protože tihle kluci dělají ještě další sporty a nohejbal je pro ně spíš doplňkem. Ale máme v plánu začít pracovat s ještě mladší věkovou kategorií, se žáky. Věříme, že nám k tomu napomůže nábor, který se chystáme uskutečnit. Možná by mohl přitáhnout mladé také fakt, že hrajeme naši nejvyšší nohejbalovou soutěž.

Dnes zajíždíte na půdu soupeře, domácí premiéru si odbydete zítra. Ale v klatovské sportovní hale. Proč právě tam?
Jediným důvodem je náš nový azyl, který jsme našli na zbrusu nových městských kurtech u janovického koupaliště, kde chybí dopilovat ještě některé drobnosti. Ale podle rozpisu extraligové soutěže, jsme poprvé měli hrát doma až v sobotu 12. dubna, jenomže Vyškov nás požádal o předehrání zápasu šestého kola v neděli 6. dubna. Ale 12. duben, tedy termín, k němuž bylo vše směrováno, zůstává opravdovou domácí premiérou, kdy ve 14.00 hodin extraligovým zápasem s SK Šacunk Benešov 1947 otevřeme nový areál.

Co vás vedlo k opuštění kurtů u janovické sokolovny?
Stávající zázemí janovické sokolovny bylo nohejbalovým svazem neakceptovatelné, nemohli bychom tam extraligu hrát. Už v předchozích sezonách hráči hostujících týmů poukazovali na zcela nevyhovující sociální zařízení. My jsme sokolovny a přilehlých kurtů využívali s roční přestávkou od roku 1995, za což patří janovickým Sokolům náš velký dík.

Nový areál podmínky splňuje?
U koupaliště vyrostly dva perfektní antukové kurty, pro diváky je k dispozici tribuna. Zázemí se dobuduje v příštím roce, zatím budeme využívat toho na fotbalovém hřišti. Ale prostředí nových kurtů je velmi pěkné a určitě se tam bude všem líbit. A já doufám, že nám se tam bude i dařit.

Jak vy osobně se těšíte na extraligovou premiéru?
Určitě se moc těším. Je to zase něco nového, pro mne je to určitá výzva. Ale zároveň si uvědomuji, co přibylo, především po stránce funkcionaření.