Klatovská šachová líheň si po mistrovském titulu Kateřiny Palkové připsala další titul mistra republiky, tentokrát v podání Vojtěcha Pláta.
Tento triumf je o to cennější, že teprve čtrnáctiletý hráč vyhrál mistrovství republiky juniorů do 20 let a potvrdil tak svůj obrovský talent, navíc způsobem v šachových soutěžích nevídaným.

V jedenáctikolovém turnaji vyhrál prvních sedm partií, pak sice na něj přišla slabší chvilka v podobě prohry s obhájcem titulu Jiřím Kočiščákem, jenže následující dvě kola opět vyhrál a mistrovský titul jistil remízou v posledním kole s relativně slabším soupeřem. Získal tak v turnaji takové síly neuvěřitelných 9,5 bodu z jedenácti možných a suverénně vyhrál.

Tento turnaj se navíc vyznačoval velkou bojovností všech zúčastněných, žádný z hráčů nezaznamenal více než čtyři remízy, dva z účastníků dokonce neremizovali ani jednou a i Plát měl jedinou remízu až v posledním kole.

Úspěch je to o to větší, že Plát sice patřil mezi adepty na umístění řekněme do pátého místa, ale že takovým způsobem předběhne i dva hlavní favority s osobním ratingem podstatně vyšším, je určitě úspěch nečekaný. Klatovský hráč tak může i v takto nízkém věku začít uvažovat o získání norem na přidělení mezinárodních šachových titulů.

V přeboru se neztratila ani klatovská šachistka Kateřina Čedíková v soutěži žen.

V přeboru hraném značně podivným způsobem, kdy pouhých osm hráček bylo ještě rozděleno do dvou skupin a o postupu do semifinále rozhodovaly pouhé tři partie a tudíž o velký stres bylo postaráno. Kateřině Čedíkové se nakonec podařilo se do kýženého semifinále protlačit. Pak už jako v semifinále, tak i v zápase o třetí konečné místo narazila klatovská šachistka na dvě hlavní favoritky a překvapení se nekonalo, takže z toho nakonec vyšlo celkové čtvrté místo. To není ani vyslovený úspěch, ale na druhé straně ani zklamání, je to splnění základního cíle.
Ovšem při pohledu na počet účastnic a systém ženského turnaje se speciálně klatovští šachisté musí rozpomenout na ženské mistrovství České republiky.

To se konalo právě v Klatovech před zhruba deseti lety, kdy první rok bylo sedmadvacet účastnic a druhý byli pořadatelé zklamáni „pouhými“ osmnácti zájemkyněmi. Navíc tehdy přebor hrály i šachové velmistryně, letos bychom je na startovní listině hledali marně.

(jb, kn)