„Soutěž je členěna do několika kategorií: od mladých střelců do 12 let, až po ty nejstarší, střílející v kategorii seniorů,“ vysvětluje předseda Sportovně střeleckého klubu Klatovy František Holub. Kategorie do dvanácti, čtrnácti a šestnácti let se zúčastnilo 19 střelců. Nejmladší závodníci do 12 a 14 let zároveň soutěžili o titul Krajský přeborník.

Ve stejný den pak nastoupili střelci v kategoriích mužů, dorostu, juniorů, ženy a senioři v počtu 32 střelců. „Závod Šumavská diabolka je zároveň vrcholem celoroční střelecké aktivity klatovského střeleckého klubu a tečka za jeho letní střeleckou sezonou. Jen pro informaci: Na střelnici v Lubech proběhlo v roce 2007 šest závodů zařazených do celorepublikového kalendáře sportovních střeleckých akcí Českého střeleckého svazu, jehož je klatovský SSK členem. Mimo to organizuje střelecký klub akce pro veřejnost, střelby z velkorážních zbraní (3 soutěže) a akce pro příznivce lovecké střelby (2 soutěže). Nejen pro členy klubu pak organizujeme střelecké klubové ligy z velkorážních a malorážních zbraní. Na své si tak přijdou držitelé zbraní všech kategorií. Veškeré potřebné informace o činnosti klubu propozice, výsledky, zajímavosti a fotodokumentaci najde široká, nejen střeleckáveřejnost na klubových stránkách: www.ssk_klatovy.wz.cz.,“ dodává Holub.

Po letní kulové střelbě, sezoně, přechází střelci z malorážních a velkorážních zbraní na zbraně vzduchové. Samotný závod Šumavská diabolka má z pořadatelského hlediska dlouholetou tradici a v podvědomí závodníků je závodem vždy před koncem roku. Disciplína vzduchová pistole se střílí zároveň jako jedno z kol Západočeského poháru. Závod je zařazen do kalendáře Českého střeleckého svazu a tudíž umožňuje střelcům dosáhnout nominačního výsledku pro mistrovství ČR.

Ze vzduchových zbraní se střílí na vzdálenost 10 metrů. Nejmladších střelci v kategorii do 12 a 14 let střílejí z pušky vleže. Starší střelci pak střílejí vestoje a to jak z pušky, tak z pistole. Závod ve střelbě ze vzduchové pistole je součástí pětikolového Západočeského poháru. Čtyři kola se střílejí na střelnici v Plzni - Lobzích a jedno kolo v Klatovech. Stalo se tradicí, že soutěž je závodníky a účastníky hodnocena jako velmi dobrá a to jak z organizačního, tak pořadatelského hlediska. Rovněž zázemí ve sportovní hale v Čapkově ulici je na velmi dobré úrovni pro střelce. Hodnoceno ze strany závodníků a účastníků soutěže. Pozitivně lze hodnotit i úsilí a obětavost při přípravě závodu několika členů klubu.

„Závod Šumavská diabolka se koná v jednom dnu. V minulosti byl dvoudenní, kde v kategorii nejmladší mládeže bývalo daleko více střelců. Na tomto úbytku se podepsala velmi nízká úroveň podpory, zejména pak v oblasti trenérského zabezpečení ze strany vrcholových a místních orgánů Málokdo je pak ochoten ze strany starších a zkušených střelců se ve svém volném čase mládeži věnovat. Mladí střelci soutěží vždy v dopoledních hodinách. Jedná se o kategorii vzduchová puška do 12, 14 let vleže a kategorie do 16 let vzduchová puška vestoje. Odpoledne pak proběhl závod ve střelbě ze vzduchové pistole a vzduchové pušky v kategoriích střelců: muži, junioři, senioři a ženy, juniorky, dorost. Závodníci i v letošním roce dosáhli velmi hodnotných sportovních výkonů,“ zhodnotil průběh závodu předseda klubu.

V kategorii mládeže do 14 let ve střelbě ze vzduchové pušky, dosáhl střelec Dobšíček Jan z klubu SENCO Žilov nástřel 298 bodů z 300 možných a tímto výsledkem zvítězil.

Pro zajímavost právě k tomuto výsledku: V loňském roce stejný střelec dosáhl výsledku 295 bodů. Pro dokreslení výkonu připomínáme, že desítka na terči je menší, než špendlíková hlavička (0,5 mm).