S profesionální smlouvou v kapse se před několika dny vrátil z Itálie motokárista Libor Toman z Klatov. Tříletou dohodu šestnáctiletý úspěšný jezdec podepsal s italskou stájí Birel, jejíž barvy skvěle hájil i v letošní veleúspěšné sezoně, v níž si vyjezdil v nejsledovanějším otevřeném motokárovém seriálu Italia Open výborné páté místo a kterou završil vítězstvím v posledním závodě automobilové federace FIA v italské Parmě, kde se navíc blýskl traťovým rekordem.

Student prvního ročníku klatovského gymnázia je tak historicky prvním Východoevropanem, který se stal profesionálním motokárovým pilotem.
„Jsem šťastný, už se mezi profíky moc těším, i když vím, že to nebude žádný med,“ řekl spokojený Libor Toman. „Je to bomba, je to maximum, čeho se mohlo dosáhnout,“ neskrýval nadšení pyšný otec Libora Zdeněk Toman. „Kluk to bude mít ale hodně těžké. Vždyť bude nejmladším a na trati bude bojovat s ostřílenými motokárovými mazáky,“ je jasné Tomanovi staršímu. „Liborovi od nového roku začne pěkně tvrdý režim. Ale je to něco za něco, Libor se s tím musí prostě poprat,“ dodal tatínek, který ovšem synovi věří. „V motokárovém sportu se už několik let pohybuje a ví, že bez tvrdé práce a disciplíny to ani tam nejde. V minulých sezonách to fungovalo a já doufám, že tomu tak bude i v budoucnosti,“ řekl.

Mladý jezdec z Pošumaví bude v nadcházejících sezonách hájit barvy svého italského zaměstnavatele ve třídě KF 1. „Jde se o nejprestižnější třídu, je to Formule 1 mezi motokárami. V ní se už nejezdí jen nohou na plynovém pedálu, ale především hlavou,“ dodal Zdeněk Toman. „Čeká mne asi šestnáct závodů,“ upřesnil Libor Toman.

Rozhovor s úspěšným mladým motokáristou přineseme v pondělním vydání Klatovského deníku.