Na pětidenní evropský šampionát do Salbris ve Francii právě dnes odjíždí klatovský motokárista Libor Toman. Patnáctiletý pilot italské stáje Birel si účast na Evropě zajistil v kvalifikaci střední zony v Sosnové v těžké konkurenci 59 jezdců z Itálie, Rakouska, Polska, Německa, Slovenska, Maďarska a domácí České republiky.

„V prvním dnu byl Libor ve všech čtyřech trénincích nejrychlejší, o den později byl v měřeném tréninku čtvrtý a do rozjížděk startoval z druhé řady. V první jízdě hned po startu byl poslán mimo trať, a přestože na trať tak odjel poslední, cílem projel na desátém místě,“ upřesnil informace Liborův tatínek Zdeněk Toman. Podle jeho slov už druhá i třetí jízda vyšly Liborovi mohem lépe, když vybojoval druhé a třetí místo. „Do finále startoval z páté příčky, v první jízdě obsadil třetí místo a ve druhé dojel pátý,“ dodal Zdeněk Toman.

I když se oba Tomanové shodli na tom, že představení v Sosnové nebylo úplně podle jejich představ, hlavní cíl, jímž byla kvalifikace na mistrovství Evropy, se podařilo splnit. „Technika nefungovala, jak by měla. Při posledním měřeném tréninku byla teplota vzduchu 22 stupňů Celsia, my jsme zvolili adekvátní podvozek, se kterým se už musí jet i samotný závod. A protože teplota vzduchu byla při závodě o deset stupňů vyšší, nebylo to to pravé ořechové,“ vysvětlil Toman starší.

Do finále mistrovství Evropy se kvalifikovalo pouze 22 jezdců (předpis FIA), Libor Toman postoupil ze třetího místa a zároveň se nominoval na mistrovství světa, které se jede od 19. do 23. září v Marienburgu v Belgii. Světový šampionát bude pro mladičkého motokáristu z Pošumaví vrcholem sezony, ovšem nyní se soustředí hlavně na mistrovství Evropy a pomýšlí na kov nejcennější. „Vyhrát chce určitě každý,“ konstatoval Libor Toman. „Libor sice figuruje na světovém žebříčku na pátém místě, ale každý závod je hlavně o štěstí. Už jen to, že se ze 350 uchazečů dostal mez dvaadvacet nejlepších, kteří si to na evropském klání rozdají, je velkým úspěchem,“ řekl jeho tatínek.

Poslední prověrkou před Evropou byl pro Libora Tomana další závod seriálu Italia Open - Val Vibrata, kde v úmorném vedru, když rtuť teploměru se vyšplhala až na pětačtyřicet stupňů Celsia, dojel na desátém místě. „Zase to bylo o už zmiňovaném štěstí, které se tentokrát k Liborovi otočilo zády. V kvalifikaci si zajistil páté startovní místo ve třetí řadě, ale v předfinále po havárii dojel jedenadvacátý. Přesto mladík z Klatov nesložil zbraně a dokázal se probojovat do nejlepší desítky.