Nahlas si nikdo nedovolil promluvit, většina šeptala, nebo naznačovala rukama možný průběh partií. Každý, kdo zavítal ve čtvrtek dopoledne do Kulturního domu Družba v Klatovech, se zaujetím sledoval, jak si počínají při simultánce David Navara a Jana Jacková.
Simultánka byla příjemným zpestřením šachového turnaje O pohár města Klatov – Unileasing Open, který včera skončil. Organizátorům se podařilo pozvat velmistra Davida Navaru, nejlepšího českého šachistu a zároveň patnáctého hráče světového žebříčku. Kromě toho, že si simultánku mohl zahrát kdokoli z přítomné veřejnosti, David Navara také odehrál simultánku s časovou kontrolou proti vítězi extraligy dorostu, týmu šachklubu Sokola Klatovy. Navara i Jacková během dopoledního programu rozdali zájemcům spousty podpisů a zúčastnili se také odpolední besedy s veřejností. „Byla to jedním slovem paráda. David Navara je silný hráč, sehrát proti němu partii, se hned tak nepodaří,“ pochvaloval si Zdeněk Tochor ze Kdyně, který spolu s Janem Havlíkem uhráli proti Navarovi remízu.
Navara, který jako jediný ze světové špičky není šachovým profesionálem, porazil například v roce 2003 legendu světového šachu Viktora Korčného. Je dvojnásobným mistrem ČR mužů, první titul získal jako devatenáctiletý v roce 2004 a mistrovský titul obhájil o rok později. Kromě toho obsadil 2. místo na mistrovství ČR mužů v letech 2001 a 2002. Je také několikanásobným mistrem ČR v mládežnických a juniorských kategoriích. Letos se zúčastnil mezinárodního turnaje Corus Chess v holandském Wijk aan Zee. V turnaji 14 hráčů startovali také tři nejlepší světoví šachisté – Vladimír Kramnik, Veselin Topalov a Viswanathan Anand. V turnaji Navara získal ze 13 možných 6,5 bodu a dělil se o 7. místo. David Navara také reprezentoval Českou republiku na třech šachových olympiádách.
Jacková se právě v Klatovech stala v roce 1998 mistryní ČR žen, tehdy vyhrála jako šestnáctiletá. Pětkrát reprezentovala ČR na šachových olympiádách, na poslední v italském Turínu v roce 2006 uhrála na první šachovnici skvělých sedm bodů z deseti.
Kompletní výsledky čtvrteční simultánky organizátoři šachového turnaje do uzávěrky nedodali.