Skvělým rokem se mohou pochlubit šachisté Sokola Klatov, kteří výborně zvládli roli jednoho z favoritů v krajském přeboru a po loňském sestupu z druhé ligy se po roce do této soutěže opět vracejí. Tento úspěch je sice zastíněn senzačním vítězstvím dorostenců v extralize, přesto jde o velký úspěch a tak určitě se stojí za tímto trochu ohlédnout.
Družstvo po loňském neúspěchu prošlo obměnou, příležitost dostávali především mladí nadějní dorostenci, kteří měli zájem hrát, naopak na toho, kdo měl zájem se zúčastnit pouze někdy, když se mu termín nekryje s utkáním v Německu nebo v jiné soutěži, na toho místo v základní sestavě nezbylo. Šlo sice o odvážný krok, kdy Klatovy přišly o některé zkušené hráče, ale nahradili je mladí a v družstvu se vytvořila výborná parta, která šla od prvního utkání za svým cílem. Tato taktika se ukázala jako správná, mladé naděje odehrály téměř 50% všech utkání a měly úspěšnost neuvěřitelných 83 %. Pro postup do 2. ligy bylo důležité, že hned na začátku soutěže si Sokol poradil nečekaně snadno se silnými Líněmi 5,5:2,5, následovalo štěstí při těsné výhře v utkání s Přešticemi. Po zaváhání s Loko Plzeň, kdy domácí Klatovy byly rádi za remízu 4:4 se v přímém souboji o ligu utkali klatovští hráči v dramatickém souboji se Šakalem Kozolupy, jedním z favoritů, který se také chtěl po roce vrátit do 2. ligy. Napínavé utkání se přelévalo z jedné strany na druhou, v nervy drásajícím závěru se nakonec šachová bohyně Caissa přiklonila na stranu hráčů z Klatov, kteří si po těsném vítězství 4,5 : 3,5 vytvořili rozhodující náskok, který udrželi až do konce soutěže a zaslouženě mohli slavit postup do 2. ligy.
Kdo se o postup zasloužil ?
1. šachovnice: Kateřina Čedíková (1 bod ze 2 partií) - byla dopsána na soupisku až v polovině soutěže především pro pomoc v utkání s Kozolupy, v kterém získala velmi důležitý bod.
2. šachovnice: Michal Novák (2,5/7) – po většinu soutěže hrál na 1. desce, měl těžké soupeře, přesto asi očekával o nějaký ten bodík více.
3. šachovnice: Jana Eretová (2/4) – udržela remiz v důležitých zápasech, střídala se se svým manželem v hlídání dětí a v zápasech za družstvo.
4. šachovnice: Jaroslav Eret (4/7) – zástupce kapitána, velmi pěkný výkon bez jediné prohry, využil dlouholeté zkušenosti a pomáhal skvěle koučovat mladé hráče.
5. šachovnice: Václav Nový (3,5/9) – na horších výsledcích se projevila především náročnost vysokoškolského studia, čekal asi lepší výsledek, přesto v nejdůležitějším zápase s Kozolupy zaznamenal výhru.
6. šachovnice: Kateřina Palková (4/8) – solidní výsledek, neoslnila, ani nezklamala.
7. šachovnice: Karel Nováček (9/9) – kapitán družstva, soutěž se mu nečekaně dokonale vydařila.
8. šachovnice: Václav Jonáš (6/9) – velmi dobrý výkon, patřil mezi opory družstva.
9. šachovnice: Jindřich Havlík (8/9) – před sezonou přestoupil z Unionu Plzně, zaznamenal vynikající výsledek bez jediné prohry.
10. šachovnice: Stanislav Gschwendtner (3,5/5) – hrál poměrně málo, většinu času strávil pracovně v zahraničí, slušný výsledek, důležité vítězství v dramatické partii proti Kozolupům.
11. šachovnice: Michal Škut (5/8) – dobrý výsledek, občas však nevyrovnané výkony, velký talent, který potřebuje dozrát.
12. šachovnice: Kristýna Havlíková (7,5/8) – na poslední šachovnici soupeře bezpečně přehrávala, dosáhla vynikajícího výsledku, během sezony výkonnostně vyrostla.