V hlavním městě okresu se soutěžilo v kategoriích do 7, 9, 11 a 13 let, přičemž chlapci a dívky hráli společný sedmikolový turnaj v rapid šachu příslušné věkové kategorie s tempem 15min + 5s. O tom, že turnaj získává místo v šachovém kalendáři, svědčí i to, že letos do klatovské sokolovny dorazilo celkem čtyřiapadesát dětí, což byl oproti loňsku téměř dvojnásobný nárůst.

Králi/královnami Šumavy v jednotlivých kategoriích se stali: H7 – Lukáš Zrůst, D7 – Simona Šilhánková, H9 – Vojtěch Jančík, D9 – Anežka Nová, H11 – František Eliáš Škutil, D11 – Anna Bartoníčková, H13 – Vít Vilímek, D13 – Natálie Křenová.

VZPOMÍNKA NA KLATOVSKOU LEGENDU

V hlavním sále klatovské sokolovny uspořádali členové Šachklubu také memoriál Jaromíra Nováka jako vzpomínku na nedávno zesnulou legendu klatovského šachu. V silně obsazeném Open turnaji si nejlépe vedl Tomáš Hurdzan (Sokol Klatovy, 6,5b), za ním se umístili na druhé a třetí příčce jeho oddíloví kolegové Jakub Kůsa s Filipem Šimůnkem (oba 5,5 bodu). Až čtvrtý v pořadí skončil první nasazený IM Ivan Hausner (Dopravní podnik Praha), který rovněž získal 5,5 bodu, ale pomocné hodnocení mu znehodnotila nečekaná prohra hned v úvodu turnaje. Cenu pro nejmladšího účastníka si odnesl devítiletý Matyáš Roubal, který vybojoval čtyři body a obsadil velmi pěkné dvacáté místo.

MATOUŠŮV MEMORIÁL

O týden později se v Restauraci Pod Hůrkou uskutečnil také bleskový šachový turnaj dvojic. Hrálo se tempem 3min+2s. Do turnaje se přihlásilo třicet dvojic včetně loňských vítězů bratří Eretů. Cestu za obhajobou jim hodlala znepříjemnit především první nasazená dvojice Vašíček, Budka, avšak dle dosti vyrovnaného ratingu prvních deseti nasazených týmů se dala předpokládat různá překvapení.

První dvě zahřívací kola se nesla v duchu dominance favorizované bratrské dvojice, jelikož Jonáš i Matouš Eretovi vyhráli všechny partie. Ovšem ve třetím kole tvrdě narazili, když podlehli 1:3 dvojici Chmel, Flajšman.

O polední pauze po pátém kole vedli Martin Vašíček s Janem Budkou s náskokem 1,5 bodu před Erety, kteří ovšem v kole následujícím přehráli v poměru 3:1. Tím se vyhoupli okamžitě do čela průběžného pořadí a následně kolo za kolem už jen navyšovali náskok. Nakonec zvítězili se ziskem 27,5 bodu.

Duo Vašíček, Budka nastřádalo na druhém místě 23 bodů a jen o půl bodu méně nakonec měli na kontě Palková s Kubátem, kteří se na stupně vítězů prodrali právě až v posledním devátém kole.

Oživením turnaje byla účast šesti šachistů z Německa a mnoha dětí, jejichž rychlá ruka a nebojácnost nejednou slavila úspěch nad zkušeností. Zkrátka ale neodešel nikdo. Věcné ceny totiž byly připraveny i pro ty, co na turnaji tolik úspěšní nebyli.

Autor: Milan Fürbacher