Při pátrání po podmořských sopkách zaznamenali vědci z NOAA před lety v oceánu západně od jižního pobřeží Chile na hydrofonech hlasitý zvuk o velmi nízké frekvenci. Podvodní mikrofony, které původně vyvinulo americké námořnictvo a které zvláštní hluk nahrály, byly v tu chvíli v Tichém oceánu vzdáleny dva tisíce mil od sebe.

Satelitní snímek Antarktidy
Jak by vypadala Země bez ledu? Šokující video způsobilo na internetu rozruch

Jev, který trval přibližně jednu minutu, se zařadil mezi nejhlasitější podmořské zvuky, které kdy byly zaznamenány. Nyní jej vědci konečně zveřejnili a 16krát zrychlený podivný zvuk si tak může poslechnout každý. 

Nespočet konspiračních teorií

Za léta se o původu záhadného žbluňknutí z oceánu objevilo mnoho teorií. Někteří se domnívali, že jde o zvuky z vojenského cvičení, jiní jej připisovali lodi, obří chobotnici, velrybě nebo dokonce dosud neobjevenému mořskému živočichovi. Koneckonců lidé stále ještě neprozkoumali více než 80 procent světových oceánů.

Zdroj: Youtube

„Zvažovali jsme všechny možnosti, včetně zvířecího původu,“ řekl hlavní vědecký pracovník projektu akustického monitorování Pacifické laboratoře pro mořské prostředí NOAA Christopher Fox v krátkém filmu z roku 2017, který se věnoval právě záhadnému zvuku.

Kdo nebo co žbluňknutí vytvořilo, vrtalo vědcům hlavou dlouhá léta. Teprve v roce 2005, kdy NOAA zahájila akustický průzkum Antarktidy u Jižní Ameriky, začali odborníci původ hukotu chápat.

Antarktida. Ilustrační snímek
Tisíce let ji skrýval led. Vědci pod Antarktidou našli vrstvu dávné mořské vody

Robert Dziak z Tichomořské laboratoře pro životní prostředí NOAA sdělil deníku Insider, že až v roce 2011, po shromáždění všech údajů, byla agentura schopna definitivně vysvětlit, o co se jedná. „Šlo o zvuky ledového otřesu, které vznikly prasknutím ledového šelfu, když se odlomil od antarktického ledovce,“ stojí v oficiálním vyhodnocení původu záhadného žbluňknutí. 

Ledové otřesy jsou stále častější

Podle NOAA se ledovce, které způsobily tajemný zvuk, s největší pravděpodobností nacházely mezi Bransfieldovým průlivem v Antarktidě a Rossovým mořem, neboli mysem Adare.

„Zvuky lámajícího se a praskajícího ledu jsou dominantním zdrojem přírodních zvuků v jižním oceánu. Každoročně dochází k desítkám tisíc takzvaných ledových otřesů, které vznikají praskáním a táním mořského ledu a odlamováním ledu z ledovců do oceánu, a tyto signály mají velmi podobný charakter jako náš záhadný bloop,“ řekl Dziak v roce 2012 časopisu Wired.

Zdroj: Youtube

K ledovým otřesům dochází, když se ledovce v oceánu lámou a led praská. Náhlé prasknutí způsobuje hlasité praskání nebo dunění. NOAA varuje, že se změnou klimatu jsou ledové otřesy stále častější.

Zvyšující se globální teploty způsobují tání ledovcového ledu, čímž vzniká voda, která může znovu zmrznout a způsobit nové ledové otřesy.