Paleontologové mohou slavit. Narazili totiž na mimořádně vzácnou zkamenělinu mořského škorpiona z již vyhynulého rodu Hibbertopterus. Nově nalezená fosilie je teprve čtvrtým a zatím údajně nejlepším exemplářem tohoto rodu, který kdy v Americe našli.  

Vzácné fosilie

Metrový živočich žil v ústí řeky, která byla napájena mořskou deltou. Vědci z Přírodovědného muzea Nového Mexika v USA uvedli, že se živil malými korýši, larvami bezobratlých a vajíčky plžů. Jednalo se o druh Hibbertopterus lamsdelli, který patří k Hibbertopteridae, vyhynulé skupině vodních členovců v řádu Eurypterida. „Fosilie tohoto druhu jsou velmi vzácné. Jde o nejzachovalejší exemplář americké skupiny obřích eurypteridů (mořských škorpionů),“ citoval deník The Independent spoluautora studie Simon Braddy. Na konci prvohor a na počátku druhohor zástupci tohoto druhu dosahovali až dvoumetrové délky.

Vědci ve studii zveřejněné v časopise Historical Biology uvádějí, že živočich ke hledání kořisti v substrátu používal přední končetiny, kterými nacházel potravu, převážně právě v podobě korýšů a červů. Fosilie se nacházela ve stavu, který popsali jako pelichání. Zvíře bylo jinými slovy v procesu, kdy svlékalo svůj exoskelet.

Kolejnice na břiše

Nalezený exemplář se podobal skotskému druhu mořského štíra, měl však širší krunýř na břiše, nacházející se před ocasní páteří. Na spodní straně těla měl také více rovnoběžných kýlů. „Ty fungovaly jako sáňkové kolejnice, které snižovaly odpor těla, když vylézal z vody během sezónních procházek k páření,“ vysvětlil Braddy. Vědci si taky všimli neobvyklých ostnů na jeho "kráčivých" nohách, které mohly sloužit k rovnoměrnějšímu rozložení zátěže.

Vědci objevili největší mořskou želvu na území dnešní Evropy. I takto mohla v dávných dobách vypadat
Vědci objevili největší mořskou želvu v Evropě. Měřila téměř čtyři metry

Zkameněliny, které odborníci v rámci výzkumu zkoumali, vykopali z formace Atrasado v lomu Kinney v okrese Bernalillo ve středním Novém Mexiku. „Získali jsme je z horní vrstvy lomu v šestnácticentimetrovém, převážně okrově zbarveném, vrstevnatém vápenci, obecně označovaném jako 'rybí vrstva'. Získává se z něj totiž většina rybích fosilií v lomu,“ konstatovali vědci.

Obrovská ropucha nebo nejmenší chameleon

Štír není jediné neobvykle velké zvíře, které bylo v poslední době objeveno. Jen před několika dny našli strážci parku v Queenslandu ropuchu obrovskou, která vážila 2,7 kilogramů. Vědci ji díky její velikosti dali přezdívku „Toadzilla“ a označili ji za největšího zástupce jejího druhu, jaký kdy byl nalezen. Překonala Guinnessův světový rekord pro největší ropuchu v historii. Poslední rekord držela ropucha nalezená v roce 1991, která vážila 2,65 kilo.

V Austrálii nalezli rekordně obří ropuchu. S hmotností téměř tři kilogramy pokořila Guinnessův rekord.
Obří ropucha přepsala Guinnessův rekord. Toadzilla vážila téměř tři kilogramy

V předešlých letech našli odborníci i jiné zvláštní druhy zvířat. V jeskyních a důlních tunelech v pohoří Nimba v Guineji v západní Africe například objevili nový druh netopýra s oranžovou srstí. Na Madagaskaru zase našli nový druh chameleona, který byl velký jako tableta aspirinu a je považován za nejmenšího plaza na Zemi. V roce 2022 pak vědci mimojiné objevili u pobřeží Japonska nový druh sasanky, který žije výhradně na skořápkách jednoho druhu kraba poustevníčka. Podle odborníků žili ve vemi pevném symbiotickém vztahu, který jim umožňoval přežití. Všechny také okouzlil nový druh ryby nalezený ve vodách u Malediv. Samec pyskouna hrál totiž všemi duhovými barvami.