Šest lidských životů vyhaslo vloni při dopravních nehodách v klatovském okrese. Nejvíce pomyslných křížků přibylo na několikakilometrovém úseku mezi Dehtínem a Červeným Poříčím na hlavním tahu z Klatov do Plzně, kterému se přezdívá silnice smrti.

Šest mrtvých

První tragická nehoda se na „úseku smrti“ stala v únoru, kdy do stromu na kraji Červeného Poříčí narazila mladá žena z Nýrska s favoritem. Zemřela po několika hodinách v nemocnici. O čtyři měsíce později na opačném konci rovinky zahynul 27letý Klatovan, který se svým volkswagenem prorazil zeď garáže u restaurace na kraji Švihova. Umíralo se i na rovince před Kokšínem ve směru od Klatov, kde v srpnu vyhasl život 85letého řidiče peugeotu a před Vánocemi zde pohřební služba nakládala do vozu tělo 20leté dívky ze středních Čech, která vyletěla z auta po srážce s tatrou. Zbylé dvě oběti nejely v autech. První je chodkyně, kterou v dubnu srazilo auto ve Lhovicích, a druhou starší cyklista, který u Malé Chmelné zemřel v červnu po nárazu do můstku.

Nesprávná jízda

„Celkem jsme vloni na Klatovsku šetřili 1080 dopravních nehod, což je o 272 méně než v roce 2007. Z osmi poklesl na šest počet mrtvých, naopak ze 23 na 39 se zvýšil počet těžce zraněných. Celkové škody přesáhly 57 milionů korun,“ uvedla klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová. Každou druhou nehodu zavinil vloni nesprávný způsob jízdy, každou čtvrtou nepřiměřená rychlost. Právě ta si brala vysokou daň v podobě čtyř životů. Častou příčinou nehod na Klatovsku jsou ještě nedání přednosti v jízdě a nesprávné předjíždění.

Posvítí si na piráty

Přestože jen vloni se při nehodách na Klatovsku zranilo 263 lidí a šest jich zahynulo, řidiči, zejména mladí, jsou nepoučitelní. „Jezdím denně a nepřestávám se divit, jak někteří riskují. Už několikrát proti mně vyletěl v zatáčce osobák a jen taktak jsme se vyhnuli. Stává se to hlavně u Kokšína. Až se jednou nevyhneme, nebudou mít proti mému kamionu šanci,“ prohlásil profesionální řidič z Klatov. Policie si je toho vědoma, a tak chce i letos proti pirátům silnic bojovat. „Budeme dělat jak dopravně bezpečnostní akce, tak kontroly řidičů v rámci běžného výkonu služby,“ slíbila Ladmanová.

Podrobné statistiky z nehod na Klatovsku>>