Hned dvakrát museli o víkendu hasiči na Klatovsku zasahovat v potocích, aby zabránili šíření nebezpečných látek. Poprvé na Šumavě, kde se převrátil těžký jeřáb, podruhé na Sušicku, kde havaroval motorkář.

V pátek před polednem se při stavbě přejezdového můstku budoucí cyklostezky poblíž Nové Hůrky u Prášil převrátil jeřáb do Slatinného potoka. „Došlo k drobnému úniku hydraulického oleje. Zabránit ekologické havárii na území Národního parku Šumava vyslalo operační středisko jednotky HZS Sušice, SDH Železná Ruda a Správy NP Šumava. Následně si velitel zásahu vyžádal jako posilu hasiče z Klatov," uvedla krajská mluvčí hasičů Pavla Jakoubková a dodala, že nádrž třiatřicetitunového jeřábu obsahovala před nehodou asi 500 litrů oleje. Hasiči zachytávali unikající kapalinu do nádob, na potok nainstalovali několik norných stěn ze sorpčních hadů a hladinu zasypali sorbentem.

„Vzhledem k tomu, že hrozilo reálné nebezpečí převrácení stroje do potoka a masivnější únik oleje, zůstali na místě hasiči až do následujícího dne. Po celou noc kontrolovali, zda se situace nezhoršila, a od ranních hodin pomáhali odtahové službě jeřáb vyprostit," dodala Jakoubková. Norné stěny na potoce zůstanou ještě několik dní a hasiči budou dále vyměňovat sorbent, protože se stále vyplavuje olej z břehů.

„Zatím nemáme žádné zprávy o tom, že by došlo k úhynu živočichů," dodal k tomu Jan Dvořák ze šumavského národního parku.
Podobný zásah, ovšem mnohem menší, byl nutný i na Sušicku. „V neděli odpoledne jel na motocyklu Kawasaki Ninja 31letý muž ze Sušicka od Sušice na Hrádek. Při projíždění levotočivé zatáčky v obci Tedražice vjel vpravo mimo komunikaci, kde havaroval," popsala nehodu Dana Ladmanová z klatovské policie. Motorkář skončil i se strojem v potoce. „Hasiči ze Sušice vyprostili motorku z potoka a zlikvidovali uniklé provozní kapaliny," uvedla Jakoubková. Motorkář, který musel být převezen do nemocnice, nadýchal bezmála 1,5 promile alkoholu, navíc nemá řidičský průkaz.